Üveit
Üveit

Üveit Nedir?

Üveit, iltihap ya da kan temin etmekle sorumlu göz yapısının şişmesine işaret eden genel bir terimdir. Bu yapı toplu olarak silyer cisim, iris ve koroideayı kapsayan uvea alanı olarak bilinir. Üveit, etkilediği yapı, temel nedeni ve kronik ya da akut olmasına bağlı olarak sınıflandırılır. Üveit’in dört ana kategorisi vardır. İritis olarak bilinen ve en sık görülen Ön Üveit, iris ve silyer cisimi içine alır. Orta Üveit; silyer cisim, vitreus ve retinayı etkiler. Arka Üveit; retina, koroidea ve optik sinirleri kapsar. Diffüz Üveit ise gözün ön ve arka tarafındaki yapılarını da etkiler.

Üveit’in en sık rastlanan nedeni, enfeksiyon ve temel bir hastalık olmasıdır. Ancak bazı durumlarda nedeninin bilinmediği de olabilir. Genellikle 20 ile 50 yaş arasındaki kişileri etkiler.

Belirtiler : Üveit çeşitlerine bağlı olarak belirtiler de değişmektedir.

Üveit’in Çeşitleri

Ön Üveit
Işık hassasiyeti
Bulanık görüş
İris etrafında kırmızılık
Ağrı
Küçük pupil (Göz Bebeği)
Yüksek göz içi basıncı (GİB)

Orta Üveit
Genellikle her iki gözün etkilenmesi
Bulanık görüş
Arka vitreus dekolmanı

Arka Üveit
Bulanık görüş
Acı (eğer optik sinirler kapsıyorsa)

Diffüz Üveit
Ön, Arka ve Orta Üveit’in tüm belirtilerinin kombinasyonu

Teşhis
Üveit hastalığı, oftalmoskop ve biyomikroskop ile yapılan göz muayenesi ile teşhis edilebilir. Muayenede, görüş yetisi ve göz içi basıncı da değerlendirilir. Bazı durumlarda, hastalığın temel sistematik bir hastalık ya da enfeksiyon olduğunu belirlemek için testler istenebilir.

Tedavi
Üveit hastalığının uygun tedavi şekli, hastalığın şiddetine ve oküler yapıları kapsamasına bağlı olarak değişir. Tipik göz damlaları veya ağız yoluyla alınan ilaçlar, iltihabı azaltmak için reçete edilebilir. Bazı durumlarda, göz içi basıncını düşürmek için de ilaçlara ihtiyaç olabilir. İltihabın kurutulmasından sonra, Katarakt ve Glokom gibi hastalıkların tedavisi gerekebilir.


İzmir Göz Doktoru uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!