Hastane ortamında sınırlı, kısa bir zaman süresinde hastanın tüm klinik durumuna hakim olarak hastaya özel bir tedavi düzenlemek ne yazık ki pek mümkün olmamaktadır.

search ile ilgili görsel sonucu

Hastanelerdeki poliklinik muayenelerinin fabrikasyon tipi olması ve standart hasta hekim-hasta ilişkisi gibi olumsuz yönleri her hastanın kendine özel ve klinik duruma tam olarak vakıf olunan özel muayenehane hekimliğini öne çıkarmaktadır. Tedavide hasta hekimine kendisini tam olarak anlatabilmeli, tedavisi hakkında tüm bilgi ve süreçleri hekimi ile rahatça ve istediği kadar konuşarak anlamalıdır. Bu yaklaşım hastanın tedaviye uyumunu(kompliyansını) artıracaktır. Hasta hangi uygulamanın ne amaçla yapıldığını bilecektir, “doktora gidip geliyoruz yerine”, “tedavimin şu aşaması için geldim, bu sonuca göre şunu yapacağız” diyebilmeli bir anlamda kendi tedavisinin aktif denetleyicisi olarak kendine sahip çıkabilmelidir.

Tüp bebek merkezlerinde hastalar standart bir tedaviye tabi tutulur, hastayı gören değerlendiren başka bir hekim, ultrasonunu yapan başka, yumurta toplayan başka ve embryo transferini yapan başka bir hekim olabilmektedir. Böylece hastanın kendine has özellikleri gözden kaçabilmekte ve hastalar standart, adeta fabrikasyon bir tedaviye maruz kalabilmektedirler. Halbuki özel muayenehane hekimleri hastalarının tüm işlemleri bizzat kendileri yapmaktadırlar, hastaları onların için özeldir ve hastalarımız içinde hekimleri özeldir.

Örneğin bir hasta jinekolojik muayeneden aşırı rahatsızlık duyabilir, bunu bilen hekimi her muayenede ona göre davranır. Ancak sürekli hekim değiştiğinde kendini ilk defa muayene eden hekim bu durumu bilmediğinden her muayeneden aşırı şekilde rahatsız olur. Veya muayenede bir kadında yumurtalık olağan yeri dışında daha yüksekte olabilir, bunu bilen sürekli takip eden hekimi yumurta toplarken yerini bildiği yumurtadan daha çok yumurta toplar.

Sanıldığının aksine maddi açıdan da özel hekimlerle tüp bebek işlemin hastalar için daha karlı olmaktadır. Tüp bebekle uğraşan özel muayenehane hekimleri, işlemin her aşamasında hastaları adına daha hesaplı anlaşmalar yapmaktadırlar ve bunu hastalarına yansıtırlar. Zira tek bir hasta yerine özel hekim bir çok hastası adına anlaşma yaptığından daha indirimli fiyatlar verebilmektedirler. Bu indirim her aşamada hastalarımıza yansır, örneğin ilaçları anlaşmalı eczanelerden % 40 oranında piyasanın daha ucuzuna alabilirler (eczanelerde sürümü yüksek olduğu için yüksek oranda indirim yapabilmektedirler ama tek bir reçete için bu indirimi pratikte uygulayamazlar), laboratuvar ve diğer işlemlere de bu yansır.

Tüp bebek yaptıracak bir çift için bu sorunun en sağlıklı cevabı tüp bebek merkezi ve özel hekimde tüp bebek yaptırmış olan çiftlerden alacağı referanslardır.

Tüp bebek tedavilerinde muayenehane hekimleri tek bir tüp bebek kliniğine bağımlı çalışmamaktadır. Başarılı tüp bebek merkezlerinde de zaman zaman elde olmayan sebeplerden dolayı tüp bebek başarı oranları düşebilmektedir. Örneğin çok başarılı bir embryoloğun sizin işleminiz esnasında yokluğu (işten ayrılma, hastalık, ailesel durum vb), tüp bebek merkezinde ki önemli bir cihazın bir dönem arıza yapması veya o ay gelen mediumların bozuk çıkması gibi birçok sebepten geçici tüp bebek başarısı düşebilmektedir. Değişik tüp bebek merkezleri ile çalışılmasındaki ana neden o dönem en iyi sonuçları olan merkezde tüp bebek tedavisini yapabilmektir.

Tek merkeze bağlı olunduğunda iyisi ile kötüsü ile o anki durum kabullenilecektir. Birçok merkezle çalışıldığında tüm tedaviyi yaptıktan sonra yumurta alma aşamasında tüp bebek merkezlerinden o dönem en başarılı klinikte uygulamayı yapılmaktadır. Tüp bebek tedavisinin olumlu sonuçlanması bizim başarımız olacaktır, başarı için her türlü ayrıntıyı ve detayı özenle değerlendiririz.

search ile ilgili görsel sonucu

Bu amaçla çalışılan tüp bebek merkezlerinin tüp bebek başarısı sürekli izlenir, elde olmayan sebeplerden dolayı başarının düştüğü bir merkezde o dönem işlem yapılmayarak başarısı yüksek olan merkez tercih edilerek, işlemler o merkezde yapılır. Bu bir çeşit otokontrol gibi düşünülebilir. Tüp bebekle ilgilenen muayenehane hekimleri hastaları adına tüp bebek merkezlerinin başarısını takip ederler ve sektörün içinde oldukları için bunu çok rahat ve doğrulukla ölçebilirler.

Tedaviye karar verilen merkezde hastalar adına tüm embryoloji sürecinin adeta kalite kontrolunu yapılır. Tüp bebek tedavisi kişiye özel bir tedavidir, laboratuvar ve klinik işlemler esnasında kullanılan malzemelerin embriyoya zarar vermeyen(embriyo toksik olmaması), kaliteli ve her hastaya özel bir kere kullanılması(disposable olması) şarttır.

Maalesef ekonomik kaygılarla bazı merkezlerce bu şartlar ihlal edilebilmektedir (ucuz Çin malı kateterler, uygunsuz sarf malzemesi, kullanılmış malzemenin temizlenerek yeniden kullanılması vb). Uygulama yapmayı seçilen tüp bebek merkezlerinde tüm bu süreçleri, hastalar adına güveneceğiniz hekiminiz kontrol etmektedir.

Tüp bebek tedavisinde genelde aynı süreçler uygulanmaktadır, unutulmaması gereken nokta farkın ayrıntılarda gizli olduğudur.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!