Genital siğilden ve hpv'den nasıl korunulur? Hpv öpüşmeyle bulaşır mı?
Genital siğilden ve hpv'den nasıl korunulur? Hpv öpüşmeyle bulaşır mı?

Hpv virüsü ve genital siğil büyük oranda cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Ancak ortak kullanılan klozetler, havlulardan bulaşabileceğide kesin olmamakla birlikte söylenmektedir. Ancak esas bulaşma yolu cinsel ilişkidir.

Hpv den yada genital siğilden korunmanın en önemli yolu güvenilir cinsel ilişkidir, öncelikle tek ve güvenli bir eş sahibi olmaktır. Erkek yada kadının eşinin dışında bir partnerinin olması, birden fazla partnerinin olması yada partnerinin de başka partnerlerinin olması elbette riski arttıracaktır.

Cinsel birliktelik sırasında kondom (prezervatif) kullanılması bulaştırıcılığı bir miktar azaltır. Ancak bulaşmayı tamamen engellemez. Genital gölgenin diğer kısımlarındaki siğillerden karşı cinse bulaşabilir. Bu nedenle hpv virüsünden korunma yolları açısından tüm faktörlere dikkat etmek gereklidir.

Siğilden korunma yollarından bir diğeri HPV aşısı yaptırmaktır. HPV aşısının genital siğillere ve rahim ağzı kanserine karşı koruyucu etkisi vardır. Gardasil adı verilen aşı ile hem genital siğillere karşı korunurken hemde rahim ağzı kanseri gelişimi önlenecektir. Elbette bu koruma %100 değildir. HPV virüsünün genitla siğil yapan yada rahim ağzı kanseri yapan onlarca tipi vardır. Bunlardan birkaç tanesi bu aşıların içerisinde mevcuttur. Ancak diğer virüs tiplerine karşıda çapraz reaksiyon ile koruma sağlayabileceği belirtilmektedir.

HPV virüsü mevcut olan bir kişiyle evlenmeniz durumunda cinsel yolla bulaşmayı engellemek için bazı önlemler almanız faydalı olacaktır. Hpv den korunma için öncelikle cinsel birliktelik olmadan önce HPV aşısı yaptırmanız gerekir. Bu aşılar sayesinde önemli oranda Hpv'ye karşı koruma sağlayacaksınız.

Yine cinsel ilişki sırasında kondom kullanılması bulaşıcılığı azaltacaktır. Ancak çocuk sahibi olmak isteyen kadınlarda prezervatifin uç kısmında küçük bir delik açılması ve buradan boşalma sağlanırken aynı zamanda kondomun koruyuculuğundan vazgeçilmemiş olması bulaşıcılığı azaltacaktır. Ancak Hpv den korunma için bu önlemlerin hiçbirinin bulaşıcılığı tamamen engellemeyeceği akıldan çıkarılmamalıdır.

Hpv virüsü öpüşmeyle bulaşırmı?

HPV virüsünün öpüşmeyle bulaşma ihtimali oldukça düşüktür. Ancak öpüşülen kişinin ağzında siğil varsa bulaşabilir. Ağızda çıkan siğil virüsleri genital siğil virüslerinden genellikle farklıdır. Ancak oral ilişki ile siğiller elbette genital bölgeden ağız bölgesine bulaşabilir.


Ankara Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!