Tüp Bebek Yönteminde Kullanılan İlaçlar Nelerdir?

Bütün tüp bebek tedavilerinde hormonel ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar hem yumurta sayısını artırmak için hem de yumurtaları büyütmek için anne adayına verilen ilaçlardır. İlaçlar ağızdan değil damardan iğne ile verilir. Bazen bu ilaçlarda fazla doz kullanıldığında anne adayının hayatını tehlikeye sokacak derecede komplikasyonlar gelişebilir ve anne adayı yoğun bakıma gidecek hale bile gelebilir. Bu nedenle bu ilaçları hastaya verecek olan hekim dikkatli olmalı ve anne adayının hayatını tehlikeye atmamalıdır. Son yıllarda tıbbın tüp bebekyönteminde oldukça çok gelişmesi ile beraber bu tür komplikasyonların sayısı git gide azalsa da bazen anne adayının hassasiyeti bakımından bu tür sorunlarla nadiren de olsa karşılaşılabilir. Böyle bir talihsizlik ile karşılaşma oranı neredeyse %1 bile değildir.

tüp bebek işleminde kullanılan ilaçlar kilo yapar mı?

Kullanılan bu iğnelerin kilo yaptığı doğrudur, hatta şişirdiği de vakidir. Bu nedenle hastayı tedaviye almadan evvel iyice zayıflaması önerilir ve tedavinin olumsuz gelişmesine neden olacak her sebebi uzman hekiminiz görür ve yapılan her işlemin olumlu sonuç vermesini sağlamak için sıkıntı teşkil eden her sebebi tedavi öncesi diskalifiye etmeye çalışır.

Peki, bu tüp bebek işleminde kullanılan iğneler kanser yapar mı?

1978’den bu yana yapılan tüp bebek işlemleri ile doğan birçok çocuk ve anne mevcuttu bu annelerde veya çocuklarda kanser vakası görülmemiştir. Üstelik rahim içerisinde gelişen kanser türleri hiç çocuk doğurmamış anneler daha çok risk altındadır. Çünkü doğum yapan her kadın doğum yapmamış kadına göre daha az kanser riski taşır. Bu nedenle tüp bebek yöntemi kanser yapar diye bir şey yoktur. Normal her kadının kanser olma riski ne kadar var ise tüp bebek ile bebek sahibi olmuş annenin de o kadar riski vardır.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!