Tüm yüz botoksu
Tüm yüz botoksu

Botoks bir proteindir ve “Clostridium” adlı bakteriden üretilir. Uzun zamandır göz ve nöroloji alanlarında kullanılmasıyla beraber son yıllarda kozmetik alanına giriş yapmıştır. Ameliyatsız olması sebebiyle genç kalmak isteyen hem erkek hem de kadınlar bu yönteme başvurmaktadırlar.

Botoks, yüzde beliren kırışıklıkları ve ince çizgileri yok etmenin en güvenilir ve en kolay yöntemlerinden biridir. Çoğu estetik operasyonun aksine toksin uygulaması esnasında herhangi bir kesme işlemi gerçekleşmez. Kişi, uygulama sırasında herhangi bir acı ya da ağrı hissetmez. Aynı gün, işlerine kaldığı yerden devam edebilir. Toksin, estetik alan dışında tıbbi amaçlarla da kullanılabilir. Özellikle aşırı terleme, migren ağrıları, diş gıcırdatma ya da servikal distoni gibi kas rahatsızlıklarının tedavisinde tercih edilmektedir.

Toksin uygulamasının etki süresi uygulanan bölgeye göre değişiklik göstermektedir.

Estetik amaçlı olarak uygulamalarda alın çizgileri, kaz ayakları ve glabella-kaş ortasına yapılan toksin uygulaması etki süresi 4-6 aydır. 4. Ayın sonunda toksin etkisi %30-40 lara kadar düşmektedir.

Toksin uygulamasının koltuk altı terlemelerinde etki süresi ortalama 6-12 aydır. Ancak yapılan çalışmalarda, toksin etkisi geçtikten sonra da uygulama bölgelerinde terleme oranlarında belirgin azalma tespit edilmiştir. Koltuk altı terleme tedavisinde toksin enjeksiyonları 2004 yılında FDA tarafından kabul edilmiştir.

Migren için yapılan uygulamalarda ve diş sıkma (bruksizm) tedavisi için yapılan toksin uygulamalarında toksin etkisi ortalama 6 ay devam etmektedir.

18 yaşından büyük engeli olmayan herkese uygulanabilir. Kadınlarda hamilelik ve emzirme dönemlerinde ve nöromuskuler hastalığı olan kişilere uygulanmaz.

Toksin, cildinize genç bir görünüm vermek için yapılan, kırışık ve çizgilerinizden çok kısa sürede kurtulmanızı sağlayan bir uygulamadır. Cerrahi müdahale olmadan gençleşmenizi sağlar, çok hızlı ve etkin sonuç verir. Toksin uygulaması özellikle yaşla birlikte belirginleşen mimik çizgilerinin, kırışıklıkların giderilmesinde kullanılır ve zaman içinde etkisini büyüterek yüzdeki yaşlanmayı yavaşlatır.

Toksin uygulaması, etkisini uygulamadan 48 saat sonra göstermeye başlar. Son halini alması 10-15 günü bulur. Toksinin etkisi, ilk uygulamalarda 4 aya, tekrar eden uygulamalarda 6 aya kadar çıkabilir. Büyük yüz kaslarına sahip kişilerde (örneğin erkekler) ya da yüz kaslarını daha fazla kullanan kişilerde tedavinin daha sık tekrarlanması gerekebilir. Toksin enjeksiyonları 10 yılı aşkın süredir güvenle kullanılmakta olup FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından onaylanmıştır. Toksin uygulamasının yan etkisi son derece azdır. Uygulama sonrasında, hafif bir baş ağrısı ve morarma olabilir. Morluklar birkaç günde iyileşmekte ve makyajla kapatılabilmektedir.

Kişinin ihtiyacına göre gereken bölgelere mikro enjeksiyon yöntemi ile uygulanır. Eğer terleme tedavisi yapılacak ise el ve ayak ağrılı olabileceği için blok anestezisi uygulanabilir. Koltuk altı anestezi gerektirmez.

Kırışıklık için uygulama süresi 5-10 dakika, terleme tedavisi uygulaması ise 10-15 dakikayı bulabilir.


Ankara Geleneksel Tıp Uzmanı uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!