Kadınların korkulu rüyası haline gelen idrar kaçırma problemi kişide depresyona kadar varan olumsuz sonuçlara neden olduğu ve kişinin sosyal hayatını olumsuz olarak etkilediği aşikardır. Kişinin kendi kontrolü dışında, özellikle öksürme, aksırma, gülme eylemlerinin ardından idrarını tutamaması problemine 'idrar kaçırma' denilmektedir. Her 5 kadından birinin yaşadığı idrar kaçırma probleminin nedenlerinin çeşitlilik gösterdiği, bağ dokusu genetik olarak zayıf ve sarkmaya eğilimli kadınlarda, kronik solunum yolu hastalıkları, zor doğum, aşırı şişmanlık, menapoz, ve kronik kabızlık bu rahatsızlığın nedenlerindendir. Bu rahatsızlık kişinin normal yaşantısını olumsuz yönde etkileyip, depresyona neden olabilmektedir. 45 yaşın üzerindeki kadınların yüzde 50'si bu sorunu yaşamakta ve tedavi yöntemlerinden habersiz hayatını sürdürmektedir.

İdrar kaçırma rahatsızlığının tedavi yöntemleri: "Mesanenin kasılmalarına bağlı bir sorun varsa ilaç tedavisi etkili olabilmektedir. Yan etki olarak idrara çıkmayı zorlaştırabilir ama ilacın kesilmesiyle yan etkiler ortadan kalkar. Diğer bir yöntem ise, idrar kesesi kasının içine botoks enjekte edilmesidir. 7-8 ay etkisini sürdüren bu yöntem, kesin değil geçici bir çözümdür. Egzersiz de bir diğer yöntemdir. Pelvis taban kaslarına yönelik egzersizle yapılmaktadır. Bu tedavi refleks olarak mesanedeki düz kas kasılmalarını da ortadan kaldırabilmektedir. Geçici bir tedavi yöntemidir."

Son yıllarda oluşan ilerlemelerle idrar kaçırmanın (stres ile idrar kaçırma) tedavisinde kullanılan ameliyatın esası zayıflayan ve dengesini (stabilitesini) kaybeden idrar yolunun altına "Hamak" misali bir askı koyarak kapağı güçlendirmek ve dengeli (stabil) hale getirmektir. Bu ürolojide "TOT" diye adlandırılır.

Genel ya da bölgesel (yani belden aşağısını uyuşturarak) anestezi ile yapılır. TOT ameliyatından hastaların %98 i kısa ve uzun dönemde bu tip idrar kaçırma ile karşılaşmamaktadır. Ameliyat vagina içinden yapıldığı için sonrasında kesi olmadığı için hastaların ağrı duyması söz konusu değildir ve ameliyat oldukları belli olmaz.


Denizli Ürolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!