Tiroid hastalıkları gebelik döneminde fark edilirse ne yapılmalıdır?

Tiroid hastalıkları gebelik döneminde fark edilirse ne yapılmalıdır?

Gebelik sırasında, tiroid hormonal ya da boyut açısından önemli değişikliklere uğrayabildiğinden, gebeliğin tiroid bezi ve tiroid fonksiyonları üzerinde önemli etkileri olmaktadır.

Hamilelikte yapılabilen tanı testlerinin kısıtlı olması ve biokimyasal testlerin gebelikte farklı yorumlanması gerekliliği hekim açısından daha dikkatli değerlendirme yapma gereğini doğurur. Hamilelik ve doğum sırasındaki tiroid hastalığının bu nedenle uygun şekilde tanı ve tedavisi gerekir.

Tiroid hastalığı belirtilerinin gebelikte gözlenen, çarpıntı, halsizlik, iştahsızlık, bulantı gibi belirtilere çok benzer olması çoğu zaman tanı konmasını geciktirebilmektedir.

Tedavi edilmediği zaman hastalığın daha ciddi bir hal aldığı hatta anne karnındaki bebeği de önemli ölçüde etkilediği bilinmektedir. Bu nedenle hamile kalmayı planlayan ya da hamile olduğunu öğrenen kadınların tiroid düzeylerini kontrol ettirmeleri, doktorun gerek gördüğü testleri yaptırmaları gerekir. Tiroid hastalığı tanısı konan kadınlarda gebeliğin izin verdiği tedavilere doktor kontrolünde başlanmalıdır.

Bu makale 11 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Prof. Dr. Bülent Çitgez

Doç. Dr. Bülent ÇİTGEZ, Tıp eğitimine 1994 yılında İ.Ü Cerrahpaşa Tıp Fakültesine başladı ve 2000 yılında mezun olarak tıp doktoru unvanını almıştır. İhtisasına ise Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi' nde 2002 yılında 2.Genel Cerrahi Kliniği’nde (Meme-Endokrin Kliniği) başlamış ve ihtisası süresince meme ve tiroid hastalıkları konusunda çalışmalarda bulunmuştur. 2009 yılında Uzman doktor olarak Büyükçekmece Devlet Hastanesi'nde çalışmıştır, aynı yıl akademik çalışmalarının devamı için tekrar Şişli Hamidiye Etfal EAH dönmüştür. 2016 yılında Doçentlik unvanını almıştır. Doç.Dr. Bülent ÇİTGEZ, Seyrantepe Hamidiye Etfal Eğtim ve Araştırma Hastanesi'nde özellikle Meme ve Endokrin cerrahisi üzerine mesleki çalışmalarına devam etmektedir. Doç Dr. Bülent ÇİTGEZ, Türk Cerrahi Derneği; European Society for Trauma and Emergency Su ...

Etiketler
Tiroid
Prof. Dr. Bülent Çitgez
Prof. Dr. Bülent Çitgez
İstanbul - Genel Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube