Gebelik sırasında, tiroid hormonal ya da boyut açısından önemli değişikliklere uğrayabildiğinden, gebeliğin tiroid bezi ve tiroid fonksiyonları üzerinde önemli etkileri olmaktadır.

Hamilelikte yapılabilen tanı testlerinin kısıtlı olması ve biokimyasal testlerin gebelikte farklı yorumlanması gerekliliği hekim açısından daha dikkatli değerlendirme yapma gereğini doğurur. Hamilelik ve doğum sırasındaki tiroid hastalığının bu nedenle uygun şekilde tanı ve tedavisi gerekir.

Tiroid hastalığı belirtilerinin gebelikte gözlenen, çarpıntı, halsizlik, iştahsızlık, bulantı gibi belirtilere çok benzer olması çoğu zaman tanı konmasını geciktirebilmektedir.

Tedavi edilmediği zaman hastalığın daha ciddi bir hal aldığı hatta anne karnındaki bebeği de önemli ölçüde etkilediği bilinmektedir. Bu nedenle hamile kalmayı planlayan ya da hamile olduğunu öğrenen kadınların tiroid düzeylerini kontrol ettirmeleri, doktorun gerek gördüğü testleri yaptırmaları gerekir. Tiroid hastalığı tanısı konan kadınlarda gebeliğin izin verdiği tedavilere doktor kontrolünde başlanmalıdır.


İstanbul Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!