ANAL FİSSÜR (Anüste Yırtık):

Anal kanalda yırtık oluşmasıdır.

BELİRTİLERİ:

Genellikle ağrılı ve yanmalıdır.
Dışkılama sırasında bu şikâyetler artar, kanama da meydana gelebilir.
Fissür genellikle sıkıntılı, zor bir dışkılama sonrası ve kabızlık sonucunda meydana gelir.
Anal kanal çok spastik olduğundan fissür ıkınma olmaksızın meydana gelebilir.

TEŞHİS:

Fissür olduğu zaman parmakla muayene genelde ağrılıdır. Genellikle anüsün dıştan muayenesi ile yırtık görülebilir. Yırtığın miktarını belirlemek için anoskopi yapılabilir.

TEDAVİ:

Ilık tüpler (anal kanalı genişleten ısıtılmış, çapları değişik derecelerde bujiler).
Günde birkaç defa, yaklaşık 10'ar dakika yapılacak sıcak su oturma banyoları (anal büzüğün gevşetilmesi ve anal kanalın rahatlatılmasını sağlar).
Gaita yumuşatıcıları (yumuşak ve şekilli gaita sağlar)
Krem ve fitiller ağrıyı hafifletir.
Birçok fissür birkaç haftada iyileşecektir. Fakat belirtiler devam ederse ameliyat gerekebilir. Ameliyat tedavisi genellikle anal kanaldaki adalelerin bir kısmını kesmeye dayanmaktadır. Bu işlem fissürü meydana getirecek basıncı azaltır ve iyileşmesini sağlar. Kuşkusuz en iyi tedavi korunmadır. Bol lifli, kepekli diyet düzenli barsak hareketlerine neden olarak rahat dışkılamayı sağladığından en önemli yeri teşkil eder.

ANAL ABSE-FİSTÜL:

Apse (iltihapla dolu şişlik) , genellikle anal kanaldaki, ağızları anüs içersine açılan bezlerin ağızlarının tıkanması sonucunda meydana gelir. Oluşan apseler bir müddet sonra kendiliğinden boşalmak amacıyla, son bağırsak içersindeki bir yere veya anüs çevresindeki deri kısmına açılır. Bu şekilde tünel açılmasına "fistül" denir. Anal fistüller hemen daima anal apse sonucunda meydana gelir.

BELİRTİLER:

Anal apse, anal kanala bitişik şişlik ve önemli ölçüde rahatsızlık meydana getirir. Şiddetli ağrı ve ateş oluşabilir. Anal fistülde anal kanaldan fistülün dış ağzına (genellikle anüs çevresindeki deri bölümüne)drene olan sıvı mevcuttur. Bu nedenle hafif miktarda, zaman zaman miktarı artan akıntı(pis kokulu sarı-kahverengi renkli bir akıntıdır)görülür.

TEDAVİ:

Apsenin tedavisi cerrahi olarak drenajdır. Apse drene olduktan sonra kişilerin %50'sinde birkaç hafta sonra (bazen birkaç ay ya da yıl sonra)fistül oluşacaktır. Fistülün tedavisi cerrahidir.

KORUNMA VE ÖNLEMLER

Geceleyin veya dışkılama sırasında en sıklıkla meydana gelir. Anüs bölgesi aşırı temizleme ve silme en sık nedendir.
Anüs etrafında fazla terleme.

Bazı yiyecekler ve içecekler kaşıntıya neden olabilir. Bunlar arasında alkol, sirkeli yiyecekler, kahve, çikolata, fındık, mısır sayılabilir.

Ender olarak bazı enfeksiyonlar ve deri hastalıkları kaşıntıya neden olabilir.

Kötü hijyen genellikle bir neden değildir. Buna rağmen kaşıntı meydana gelen kişilerde aşırı bir anal bölge temizliği ve silmeye eğilim göstererek tahrişi arttırır.


İstanbul Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!