Son dönemde popülerliği arttı! yeşil kahvenin faydaları neler?

Son dönemde popülerliği arttı! yeşil kahvenin faydaları neler?

Son dönemde kilo verme amaçlı tüketilen ürünlerin içinde oldukça popüler olan yeşil kahve geliyor. Peki, yeşil kahvenin faydaları neler? Yeşil kahve nasıl tüketilmeli? Diyetisyen Deniz Zünbülcan, yeşil kahvenin faydalarını anlattı.

Herkes tarafından sevilen bir içecek olan Türk kahvesi ününü son zamanlarda yeşil kahveye kaptırdı. Yeşil kahvenin diğer kahvelerden tadı ve yapımı farklıdır. Aynı zamanda her gün içtiğimiz kahve kavrulma işleminden geçiyorken yeşil kahveye bu işlem uygulanmaz. Bu sayede kahvenin içinde bulunan klorojenik asit miktarı yeşil kahvede diğer kahvelere göre daha yüksektir. Yeşil kahvenin faydalı olması klorojenik asit oranının fazla olmasından kaynaklanır.

YEŞİL KAHVENİN FAYDALARI

• Klorojenik asit incebağırsaktan glikoz emilmesini engeller aynı zamanda karaciğerden kana glikoz salınımını da engeller ve bu sayede kan glikoz seviyesinin yükselmesini engellemiş olur.

• Metabolizmayı hızlandırır, yağ yakımını hızlandırır.

• Klorojenik asit ve kafein içeriği ile vücut yağ miktarının azalmasına katkı sağlar ve kilo kaybına yardımcı olur.

• Kavrulmuş kahveye göre antioksidan içeriği çok daha fazladır. Vücudumuzu serbest radikallerden korumakta görevlidir.

• Yaşlanmayı geciktirir.

• Toksinleri vücudumuzdan uzaklaştırır.

• İmmün sistemimizi güçlendirir.

Yeşil kahvenin günlük tüketim miktarı 2 fincan olmalıdır. Kafein içerdiği için fazla tüketilirse anksiyete (kaygı) bozuklukları, ishal, yüksek kan basıncı ve osteoporoza neden olabilir. Hamile ve emziren kadınların tüketim miktarlarıyla ilgili güvenilir bir bilgi henüz olmadığı için bu kişilerin tüketmemelerinde fayda vardır.

YEŞİL KAHVE NASIL YAPILIR?

Yazımızın başında da dediğimiz gibi yeşil kahvenin yapılışı ve tadı normal kahveden farklıdır. 1 yemek kaşığı kadar kahve cezveye koyulur ve üzerine yaklaşık 1 su bardağı (200ml) su eklenir. 3-4 dakika demlenmeye bırakıldıktan sonra sıcak olarak tüketilebilir.

Bu makale 3 Mart 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Diyetisyen Deniz ZÜNBÜLCAN, 1994 yılında doğmuştur. Ege Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nde başlamış olduğu eğitimini başarı ile tamamlayarak 2016 yılında Beslenme ve Diyetetik Uzmanı olmuştur. 

Üniversite yıllarında İstanbul Medical Park Hastanesi, Manisa Moris Şinasi Uluslararası Çocuk Hastanesi başta olmak üzere birçok özel hastane, merkez, kurum ve devlet hastanesinde stajlarını tamamladıktan sonra mesleki çalışmalarına kurucusu olduğu Danışmanlık merkezi'nde devam etmektedir.

 

Etiketler
Yeşil kahve
Uzm. Dyt. Deniz Zünbülcan
Uzm. Dyt. Deniz Zünbülcan
İzmir - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube