Siyah kıyafetler şişman ve obez bireylerin dolabından eksik olmayan kurtarıcı bir renktir.
Popüler internet sitelerinde zayıf görünmek için bir çok kıyafet ve makyaj önerileri bulunur ve hepsi SİYAH GİYİNİN der. Yaz geliyorken rengarenk, cıvıl cıvıl renkler tercih etmek varken neden siyah ? Çünkü siyah renk birkaç kilo zayıf gösterir. Kiloları bir nebze de olsa kapatır ama aynı zamanda güneş ışınlarını daha fazla çektiği için terletir. Ben kiloları kapatmak yerine kiloları vermeyi tavsiye ediyorum ve bunun için ufak tüyolarım var.

OBEZİTEDEN KURTULMAK İÇİN UN, ŞEKER VE TUZ İLE SAVAŞ

Obezitenin en büyük dostları olan bu 3 madde vücudumuza yarardan çok zarar getirir. Kilo alımıyla beraber birçok hastalığa davetiye çıkarır. Ayrıca erken yaşlanmaya ve portakal kabuğu görünümü dediğimiz selülütlere de neden olur. Öncelikle bunları evimizden uzak tutmalıyız. Bunlar yerine tam tahıllı unlu gıdalar ve esmer şeker ile daha sağlıklı bir yaşama kapı aralayabiliriz.

PAKETLİ GIDALARDAN UZAK DUR

Paketli gıdaların hem şekeri oranı hem de doymuş yağ oranı yüksektir. Paketli gıdalar yerine evde tam buğday unundan ve esmer şekerden daha düşük kalorili atıştırmalıklar yapabiliriz.

YEDİĞİN KADAR YAK YA DA YAKABİLDİĞİN KADAR YE

Özellikle biz bayanların en çok istediği şey istediğimiz şeyi istediğimiz kadar yemektir. Kilo almak istemiyorsak yüksek kalorili bir yemekten sonra tempolu bir spor ile onu yakmamız gerekir. Düzenli yapılan spor ile hem kilo verebilir hem de tatlı kaçamakları yapabiliriz.

TABAK BOYUTUNU KÜÇÜLT

Sadece tabak boyutu küçülterek bile kilo verimi olabilir. Daha küçük tabaktaki porsiyon gözümüze fazla gelir ve ister istemez doyarız.

SU İLE VÜCUDUNDAKİ ÖDEMDEN KURTUL

Az su ve çok tuzlu yiyecekler vücutta şişkinliklere yani ödeme neden olur. Ayrıca su cildin daha parlak ve pürüzsüz olmasını sağlar. Nemlendirici krem ve kapatıcılar yerine günde 10-12 bardak su içerek hem vücudumuzdaki ödemi atarız hem de cildin nem dengesini sağlamış oluruz.

GÜNE KAHVALTI İLE BAŞLA

Yapılan araştırmalara göre sabah kahvaltı yapan kişilerde obezite riski daha düşük bulunmuştur. Kahvaltıyı atlayan veya geçiştiren kişilerde öğlen saatlerinde sağlıksız yemek tercihi yapıldığı ve gece yemeleriyle devam ettiği gözlemlenmiştir. Ayrıca kahvaltı sırasında mutluluk hormonu denilen serotonin salgılanır. Bu da güne daha zinde ve pozitif başlamamıza neden olur.

SAĞLIKLI YAĞLAR İLE KALBİNİ KORU

2/2
Tereyağı, margarin gibi doymuş yağlar obezite ile beraber birçok kalp ve damar hastalıklarına neden olmaktadır. Bunun yerine zeytinyağı, ceviz, badem, fındık, hindistan cevizi ve avokado gibi doymamış yağ tercihi yaparak hem kötü kolesterol dediğimiz LDL'nin düşmesi ile kalbimizi korumuş oluruz hem de kilo vermiş oluruz. Aşırıya kaçmamak kaydı ile tabi...

POSA TÜKETİMİNİ ARTTIR

Sebze, meyve, kurubaklagil ve tam tahıllı gıdalar yüksek lif(posa) içerir. Posalı gıdalar midede daha çok kalır yani bize uzun süre doygunluk sağlar. Ayrıca bağırsak sistemini düzenlediği için vücudumuza zarar veren toksik maddelerden bizi korur. Özellikle meyve gün içinde oluşan tatlı krizlerini engeller. Günde 3-4 porsiyon sebze ve meyve, haftada 2 gün kurubaklagil ve her öğünde belli bir miktarda tam tahıllı ekmek tüketerek hem daha kolay kilo veririz hem de düzgün bir vücuda sahip oluruz.

Özetlemek gerekirse siyah giyinmek geçici bir çözüm kilo vermek ise kalıcıdır. Kilo vererek hem istediğimiz kıyafeti giyebilir hem de sağlıklı olmuş oluruz. Erkenden yaşlanmak istemiyorsan ve kendi bedenini önemsiyorsan tek bir adım atman yeterli. Haydi sen de kendin için harekete geç !


Bursa Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!