Uzun yıllardır uygulanan klasik kıl dönmesi ameliyatlarına ek olarak son yıllarda yenileri ekleniyor. Bunun en önemli sebebi bu hastalığın aktif yaşam süren yaşlarda görülmesi ve hastaların işine, okuluna 2 hafta ara vermek istememeleridir. Modern kıl dönmesi tedavilerine yeni bir teknik eklendi. Son yıllarda geliştirilen Bascom, mikro sinüsektomi ve pit pickin gibi ayaktan yapılabilen yani iş gücü kaybına neden olmayan yeni yöntem sinüsotomi ameliyatsız bir yöntemdir. Kıl dönmesi hastalığının 40 tan fazla çeşit tedavi yöntemi tanımlanmış ve değişik zamanlarda uygulanmıştır. Bu kadar çok tedavi yönteminin olması ideal tedavi yönteminin araştırıldığını ve tüm kıl dönmesi hastalarına uygulanabilecek ideal tek bir tedavi yönteminin henüz olmadığını göstermektedir. Günümüzde kıl dönmesinin en sık uygulanan klasik tedavisi cerrahidir. Bu tedavide temel amaç sinüsün tamamının içeriği ile birlikte cerrahi olarak kesilip çıkarılmasıdır.Burada sorun özellikle büyük sinüslerde oluşan boşluğun kapatılmasıdır.Oluşan boşluk ya açık bırakılır veya çevre dokudan kesilip serbestleştirilerek çevrilen doku parçaları ile doldurulur (flap ameliyatları),ancak bu durumda kalçada belirgin iz ve deformasyonlar olur,iyileşme süresi çok uzundur (açık bırakma yönteminde 4-5 aya kadar uzayabilir).Ayrıca %15 lere varan tekrar etme ihtimali ve ikinci operasyonun daha da zorlaşması gibi sorunlar ortaya çıkar. Bu nedenle alternatif yöntemler araştırılmış ve ameliyatsız tedavi yöntemleri uygulanmaya başlanmıştır. Kıl dönmesinde ameliyatsız tedavinin mantığı sinüs içeriğinin tamamen temizlenmesi ve çeperinin kimyasal maddelerle tahrip edilerek iyileşmesinin sağlanmasıdır. Bu yöntemlerin başarısı sinüs kanalının ve çeperinin tamamen temizlenebilmesine bağlıdır. Çağdaş kıl dönmesi ameliyatları sınıfında kabul edilen Sinüsotomi ameliyatı ilk defa Op.Dr.Nizam Kurtdere tarafından tarif edilmiştir.

Sinüsotomi Ameliyatı

Aslında tam bir ameliyat olmadığı için ameliyatsız bir teknik olarak ta değerlendirilebilir. Ameliyatsız yöntemler olan tedavisinde fenol, gümüş ve fibrin yapıştırıcı gibi yöntemler uygulanmaktadır.Hepsinin ortak özelliği kıl dönmesinin ince deliğinden içeriğinin temizlenmesi ve içine kimyasal bir maddelerden birinin verilmesidir. Avrupa’da son dönemde giderek yaygın bir şekilde uygulanan Sinüsotomi de ise sinüs duvarı açılarak içeriği ve çeperi ile birlikte kazınarak temizlenir. Yani yapılan işlem fenol, gümüş ve fibrin yapıştırıcı gibi körleme değil görerek ve daha net yapılmaktadır.
Uyguladığımız sinüsotomi yöntemin ayrıntısını şöyle tarif edilebilir;
Bölgesel uyuşturmayla yapılır
Rahat çalışmak için giriş deliklerini radyo frekans ile 4-5 mm ye kadar genişletilir
Bu deliklerden dokunun içindeki kılları, iltihabi dokuları boşaltılır
Temizliğin net olduğundan emin olmak için sinüs duvarını geliştirdiğimiz spiral çelik tel fırçalarla temizlenir
Küret denilen alet yardımıyla kazınır
Gaz beziyle kapatıp işlem bitirilir
İşlem toplam 15 dakika kadar sürer. Kişi 1 saat sonra okuluna işine gidebilir. Genellikle ağrı kesici almak gerekmez. Sinüsotmi aynı gün işine dönebilir,sonrasında ciddi bir ağrısı olmaz. Yara kıl dönmesinin ne kadar ileri oluşuna bağlı olarak sinüsostomi yapılan alanların genişliği ile ilgilidir ve 1-2 haftada kapanır.
Yöntemin üstünlükleri;
Ameliyat korkusu olanlar için net çözümdür.
Cerrahi yaptırmak istemeyenler için başarı oranı % 90-95 ler üzerinde bir tedavidir
İşlem daha çok cilt altından yapıldığı için fark edilir iz kal olmaz
İstirahat gerektirmez.
Anestezi ve ameliyat gibi riskleri yaşanmaz
Yetersiz kaldığı durumlar;
Çok ilerlemiş % 3-5 vakada uygulanamayabilir, bu durum muayeneyle ve sanal muayene yapan kliniklerde fotoğrafla netleştirilebilmektedir.


İstanbul Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!