Sinüzit tedavisinde asıl amaç sinüslerin drenajını, sinüslerdeki akıntının boşalmasını engelleyen, burada biriken bakteri ve mikropları ortadan kaldırmaktır. Sinüzit tedavisindeakut sinüzitin ve kronik sinüzitin tedavileri birbirinden farklıdır.

Akut sinüzitin tedavisinde, öncelikle uygun antibiyotik uygun süreyle verilmelidir. Buna, hasta olan kişi burundan daha sağlıklı nefes alsın diye dekonjestan ilaçlar ilave edilebilir. Ayrıca antialerjik antihistaminik ilaçlar verilir. Bazen burun akıntısı çok kıvamlıdır. Bu nedenle mukolotik dediğimiz balgam sökücü sekresyonu yumuşatıcı ilaçlarda tedaviye ilave edilir. Sinüzit tedavisi asla kısa sürede kesilmemelidir.

Kronik sinüzitte ise, tabiî ki öncelikle medikal tedavi uygulanmalı, ama arzu ettiğimiz cevabı alamazsak, cerrahi tedavi düşünülmelidir. Cerrahi tedavide son yıllarda çok büyük yenilikler olmuştur. Balon sinoplasti dediğimiz yöntem, navigasyonla endoskobik sinüs cerrahisi yapmak ya da shaver dediğimiz, buradaki gereksiz dokuları toparlayan özel bir yöntemle sağlıklı güvenilir bir sinüs cerrahisi uygulanır.


İstanbul Kulak Burun Boğaz uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!