Burnu çevreleyen kafa kemiklerinin içinde yeralan boşluklara sinus ve bu sinüsleri döşeyen mukozanın iltihabına sinüzit denir. Bu sinüslerin kanalları burun bölgesine boşalır ve bu kanalların tıkanması sinüzit enfeksiyonuna yol açar. Allerji,polipler,deviasyon ve çevresel kirlilik de sinüzit oluşumuna neden olabilir.

SİNÜZİT BELİRTİLERİ

Baş ağrısı,
Renkli geniz akıntısı,
Burun tıkanıklığı ,
Koku almada azalma
Yanaklarda ve göz çevresinde ağrı
Yüzde basınç hissi

TEDAVİ

Akut sinüzitin tedavisi için antibiotikler, ödem çözücü ilaçlar ve burun yıkama solüsyonları kullanılır. İlaçlardan fayda görülememesi ve sürecin 3 ay veya daha uzun sürmesi durumunda kronik sinüzit tanısını koyarız. Kronik sinüzitin tedavisi cerrahidir.

Kronik sinüzit için endoskopik sinus cerrahisi, balon sinoplastiği ve gerekiyorsa cerrahi navigasyon ile çözüm bulabilmekteyiz.Endoskopik sinus cerrahisinde amaç; tıkalı sinus kanallarının açılması (alın sinüsleri,göz çevresinde yer alan ethmoid sinüsler, yüz sinüsleri ve kafa tabanı sinüsü),iltihaplı dokuların ve poliplerin temizlenmesi yani sağlıklı havalanmanın sağlanmasıdır.

Uzun yıllardır tıkalı kanalları açmak için endoskopik cerrahi yaparken son zamanlarda özellikle alın ve kafa tabanı sinüsleri için balon sinoplastiği yapmaktayım. Tedavi başarısı çok yüksek olan bu cerrahi müdahale ile kalıcı olarak sinüzit problemini çözmekteyiz. Endoskopik sinus cerrahisinde lazer kullanımı daha önce denenmesine rağmen, son zamanlarda tamamen terkedilmiştir.

AMELİYAT VE SONRASI SÜREÇ

Sinüzit ameliyatı genel anestezi altında yapılır.1 saat süren bir ameliyattır. Bu süre tıkalı sinus kanallarının sayısı ,polip varlığı,kanama ve eşlik eden deviasyon ve konka hipertroflerine bağlı olarak 1.5 saate uzayabilir. İlk 4 -5 gün sıklıkla kabuklanma ve doku ödemine bağlı olarak burun tıkalı olabilir,hafif kaş ve baş ağrısı olabilir.Hastanın burnu 4-5 gün sonra açılmaya başlayacaktır ve kişi geçen hergün çok daha iyi olduğunu ifade edecektir.

SİNÜZİT TEKRAR EDER Mİ?

İyi yapılmış bir cerrahi sonrası %85 tam iyileşme sağlanır.İyileşmenin olmaması ve şikayetlerin devamı;eksik yapılan cerrahi(alın ve kafa tabanı sinüslerindeki problemin çözülmemesi) hastada alllerji varlığı ve mukozanın iyileşme bozukluklarına bağlı olabilir. Ameliyat sonrası beklentimiz,Baş ağrısı ve burun tıkanıklığı tamamen düzelmesidir.. Geniz akıntısı devam edebilir ancak akıntı renksiz olacaktır, hastanın koku alması düzlecektir. Hasta ameliyat sonrası ilk 4 gün sümkürme ve ıkınma gibi basınç arttırıcı hareketler sakınmalıdır.Sigara iyileşmeyi ciddi etkilediği için içilmemelidir,uçak seyahati 1 hafta ve araba kullanmak 2 gün sonra serbesttir.


İstanbul Kulak Burun Boğaz uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!