Septum, burun ucundan genize kadar uzanan plak şeklinde kemik ve kıkırdaktan oluşan bir yapıdır. Septumun eğriliklerine deviasyon denir. Septum deviasyonu doğumsal veya sonradan oluşmuş travmatik nedenlere bağlı olarak gelişebilir. Septumun ön tarafındaki eğrilikler hafif olmasına rağmen ciddi burun tıkanıklığına sebep olabilir. Septumun arka bölgesindeki eğrilikler aşırı olmasına rağmen şikayete yol açmayabilir. Bu nedenle burun tıkanıklığına her deviasyonun düzeltilmesine gerek yoktur. Hastanın şikayetlerini göz önünde bulundurarak, muayene bulgusu ve yaratabileceği sağlık problemlerini dikkate alarak alınarak ameliyat kararı veririz.

DEVİASYON AMELİYATI

Lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Burun içine ufak bir kesi yapılır, kıkırdak ve kemik ortaya çıkarılır uygun şekilde düzeltilir. Operasyon kısa bir işlemdir. Çok gerekmedikçe dikişlerle tampon koymadan hastayı 5-6 saat sonra taburcu ederiz. Kıkırdak gelişimin tamamlanması için , en erken ameliyat yaşı için 16-17 yaşına kadar bekleriz.

BURUN ETİ (KONKA)

Konka, burnun yan duvarında yerleşimli süngerimsi yapılardır. Hacimlerini arttırıp azaltarak burun içinden geçen havanın miktarını,ısı ve nem düzeyini ayarlarlar. Konka hipertrofisi veya burun eti ifadesi; konkanın kalıcı olarak aşırı büyümesini ifade eder.Ameliyatı lokal veya genel anestezi altında yapılabilir.Cerrahisinde tanımlanmış çok teknik vardır.Kansız ve sonuçlarının yüz güldürücü olması nedeniyle lazer veya radyofrekans ile müdahale edilir.Konka ameliayatı 2-3 dakika süren bir işlem olup, ağrısızdır ve tampon kullanılmasına gerek görmediğimiz bir işlemdir.


İstanbul Kulak Burun Boğaz uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!