Kulak 3 bölümden oluşur. Kulak zarına kadar olanki mesafeye dış kulak yolu,kulak zarı ve iç kulak arasındaki bölüme orta kulak, orta kulaktan sonra gelen bölüme iç kulak denir.

Kulakta sıvı toplanması (efüzyonlu otitis media) enfeksiyon belirti ve bulgularının (ateş,ağrı,huzursuzluk gibi) olmadan orta kulakta sıvı toplanmasıdır

Orta kulakta sıvı toplanması sıklıkla orta kulak enfeksiyonu sonrası oluşur. Kulakta sıvı toplanmasının sebepleri, sık tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonları, geniz eti,allerji gibi faktörlerdir.

Sıklıkla işitme kaybı ile farkedilir. Ebeveyn ,bakıcı veya öğretmenin çocuğun duymadığını farketmesi veya derse ilgisizliği ile ortaya çıkabilir.

Kimlerde sık görülür?

Sigara dumanına maruz kalanlarda,

Kreşe giden çocuklarda,

Yatar pozisyonda biberon ile beslenen bebeklerde,

Tedavi

Antimikrobiyal tadaviye cevap vermeyen ,3 aya kadar uzamış orta kulak efüzyonlarında ventilasyon tüpü takılır.Eğer zarda yapısal değişiklik ve işitme kaybı belli bir yüzdenin üstündeyse ,tüp mutlaka takılır.

İşlem genel anestezi altında ,çok kısa bir cerrahi işlemdir.Ameliyattan 5-6 saat sonra taburcu edilir.Ameliyat sonrası ağrı yok gibidir.


İstanbul Kulak Burun Boğaz uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!