Septoplasti hava yolunu düzleştirmek veya kıkırdak grefti almak üzere kıkırdağın çıkarılması amacıyla burun septumunun değiştirilmesi işlemidir. Nazal septum burnun ortasında yer alan kıkırdak kemik ve yumuşak dokulardan oluşan bir yapıdır.

Normal koşullarda, septum burnu iki parçaya ayırır ve böylece eşit ve simetrik hava akışı meydana gelir. Nazal septum burnun arka kısmında kemikten ve ön bölümünde kıkırdak ve yumuşak dokulardan meydana gelmektedir. İdeal şartlarda, bu nazal septum burnun her iki tarafına simetrik hava akışına izin verecek şekilde düz olmalıdır.

Septoplasti, burnun içerisinde burun deliklerini birbirinden ayıran duvar anlamına gelen nazal septumdaki herhangi bir sorunun düzeltilmesine yönelik cerrahi girişimdir. Çoğu hastada septoplasti öncesinde genel anestezi yapılır. Bu işlem uyumanızı ve ağrı duymamanızı sağlayacaktır.

Bu cerrahi girişim kronik sinüzit , burun eti büyümeleri veya uyku apnesini ortadan kaldırmak için yapılan diğer işlemlerle birlikte gerçekleştirilebilir. Septoplasti, burun poliplerinin alınması için burun içerisine erişim sağlamak amacıyla da yapılabilir. Genelde, sadece solunum problemleri veya horlama cerrahi girişimle iyileştirilemediğinde septoplastiye ihtiyaç duyulur. Septoplasti uygulamasıyla;

• İlgili alanda duvarı kaplayan muköz membran kaldırılılır
• İlgili alanda tıkanıklığa neden olan kıkırdak veya kemik alınır veya yeri değiştirilir.

Daha sonra muköz membranı yerine konacaktır. Bu amaçla dikiş ve silikon tamponlar veya klasik tamponlar kullanılabilir. Ben ameliyat sonrası ağrısız alınması ve hastaya nefes alma imkanı vermesi nedeniyle silikon tampon tercih ediyor ve 2.günde burun içinden çıkarıyorum. Ameliyat genellikle yaklaşık 20 dk sürmektedir bazı özel durumlarda daha uzun da sürebilir. Septoplasti olan hasta 3.gün normal günlük yaşantısına dönebilir.


İstanbul Kulak Burun Boğaz uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!