Saç dökülmesine karşı nasıl beslenilmeli?

Saç dökülmesine karşı nasıl beslenilmeli?

Saç dökülmesinin nedenleri nelerdir?

Günümüzde birçok kadın ve erkeğin korkulu rüyası saç dökülmesidir. Saç dökülmesinin nedenleri genetik yatkınlık, çeşitli dış etkenler ( boyama, tarama, ısıya maruz kalma), hormon düzensizlikleri, çeşitli ilaçların kullanımı, düzensiz ve yetersiz beslenmeye bağlı olarak vitamin ve mineral eksiklikleri olabilir.

Saç dökülmesini önlemek için nasıl beslenmeliyiz?
Saçlara en iyi bakımın yolu dengeli beslenmek ve sağlıklı yaşamaktan geçer.
Protein ağılıklı bir beslenme tarzı tercih etmelisiniz. Bunun için diyette yeterli miktarda yağsız et ve süt grubu bulundurulmalıdır. Sağlıklı bireyler her gün kahvaltılarına yumurta eklemelidir.
Omega-3 ve B12 saç sağlığı için önemli besin öğeleridir. Somon gibi yağlı balıklar ve yağsız kırmızı eti haftada 3 veya 4 kez tüketilmelidir.
Demir, çinko ve folik asit eksikliği de saç dökülmesine neden olur. Bu besin ögelerinin eksikliğini önlemek için de yeşil yapraklı sebzeler, fındık, ceviz gibi yemişleri düzenli olarak tüketilmeli.

Hızlı kilo vermek saç döker mi?
Hızlı ve aşırı kilo vermeyi vaat eden popüler diyetler, vücutta protein ve vitamin kaybına neden olurlar. Bu durumda saç dinlenme evresine girer ve 2-3 ayda içinde saçta büyük kayıplar başlar. Kişiler bir uzmana başvurarak kendi özelliklerine uygun diyetlerle kilo verme sürecine başlamalı, internette çokça bulunan düşük kalorili kas kaybına yol açan diyetlerden uzak durmalılar.

Saç dökülmesi için takviye vitamin-mineral almak yararlı olur mu?
Yoğun saç dökülmeleriniz varsa, öncelikle tahlil yaptırıp bu durumun nedeni araştırılmalıdır. Herhangi bir vitamin ve mineral eksikliği varsa, bu eksikliğe yönelik tedavi edici bir beslenme programına başlanmalı, ciddi boyutlarda bir eksiklik söz konusuysa takviye alınmalıdır.

Saç Ekimi ile merak ettiğiniz herşeyi, Öncesi sonrası resimler, Fiyatlandırma seçenekleri ve aklınıza gelen tüm sorular için Facebook uygulamamızdan faydalanabilirsiniz.

Bu makale 19 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Etiketler
Sağlıklı saçlar
Dyt. Sibel Yıldırım
Dyt. Sibel Yıldırım
İstanbul - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube