Romatoid artrit ve beslenme

Romatoid artrit ve beslenme

Romatoid artrit eklem iltihabının sık görülen formudur ve eklemlerin içindeki zarda ve/veya diğer iç organlarda iltihaba yol açar. Eklem hattı kalınlaşır, eklemde ısı artışı, şişme ve ağrı meydana gelir. Romatoid artrit yıllarca devam eden kronik bir hastalıktır.

Romatoid artrit(RA) tanısı hekim dahilinde konulur ve tedavisi hekim tarafından sağlanır. Tedaviye ek olarak vücuttaki inflamasyonu azaltmak adına diyetisyen tarafından diyette hayvansal ürünler özellikle de hayvan etleri kısıtlanır, meyve ve sebzeden zengin bir diyet oluşturulur. Günlük su tüketimi çok önemlidir. Ağrılar ve şişlikler özellikle kırmızı et tarafından tetiklenebilir. Tüketilen kırmızı etin ağrı/şişlik oluşturması 2-3 günü bulabilir. Vücuttaki eksik vitamin ve minerallerin yerine konması adına öncelikle beslenme düzenlenir, gerekli görüldüğü takdirde ilaç/takviye önerilir.

Kullanılan ilaç ve takviyelere göre diyet yeniden düzenlenebilir. RA tedavisinde kullanılan ilaçlar ciddi ilaçlardır. Lütfen doktorunuza sormadan bu ilaçları kesmeyiniz. Besin-ilaç etkileşiminden korunmak adına lütfen doktorunuza, eczacınıza ve diyetisyeninize danışın.

Bu makale 17 Ocak 2020 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dyt. Meltem Erdaş

Uzm.Dyt. Meltem Erdaş, Okan Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde başladığı eğitimini başarıyla tamamlayarak Diyetisyen ünvanını almıştır. Yüksek lisans eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde tamamlayarak Uzman Diyetisyen unvanının sahibi olmuştur. Uzm.Dyt. Meltem Erdaş, mesleki çalışmalarına ise şu an Uzman Diyetisyen & Fitoterapist & Tıbbi Biyokimya Bilim Uzmanı Meltem Erdaş devam etmektedir. Kariyer Hedefi Öğrendiğim teorik bilgileri pratikte de uygulayabilmemi sağlayacak projelerde yer almak, tecrübeli ve değerli diyetisyenler-hekimler ile birlikte çalışma imkanı bularak varolan bilgi dağarcığımı genişletip pratikleşmek, tecrübe edinmek ve bu tecrübenin verdiği güvenle bana verilen görevi en iyi şekilde yapabilmek ilk ve tek amacımdır. Kariyer hedefim; öncelikle kronik hastalıkları bulunan bireylerin yaşam stan ...

Etiketler
Diyetisyen
Uzm. Dyt. Meltem Erdaş
Uzm. Dyt. Meltem Erdaş
Bursa - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube