Robotik cerrahi nedir? avantajları nelerdir?

Robotik cerrahi nedir? avantajları nelerdir?

Teknolojinin ilerlemesi ile tıp alanında yaşanan olumlu gelişmelerden birisi robotik cerrahi ‘dir. Robotik cerrahi sistemi üç ana faktörden oluşmaktadır. Cerrahi konsol, robot kolları ve kule faktörlerinden oluşur. Konsol ameliyathane içerisine yerleştirilir. Operasyonu yapan cerrah konsolun içerisine oturur ve robotik kolları buradan kontrol eder. Konsol içerisinde yer alan ayak pedalları robotik kolların kontrolünde kullanılır. Ameliyat bölgesi konsol sayesinde 12 kata kadar büyültülerek doktora gösterilir. Görüntünün büyütülmesi işlemin başarı oranını artırır. Robotik cerrahi hastalara daha konforlu ve sağlıklı iyileşme süreci sağlar. Büyük yaralar olmadığı için hasta kısa sürede günlük yaşantısına geri dönebilir. Robotik işlem uygulanan birçok aynı gün taburcu edilebilir.

Robotik Cerrahi

Robotik Cerrahi

Robotik Cerrahinin Avantajları Nelerdir?

Robotik cerrahinin hasta ve cerraha sunduğu bazı avantajlar vardır. Avantajları sıralayacak olursak;

Uzun süren operasyonlarda cerrahın ayakta durmasını engeller

Hastada açık yara olmadığı için operasyonun kısa sürede tamamlanmasını sağlar. Vücutta bulunan dikiş sayısını azaltır.

Görüntünün kat ve kat büyütülmesi ile operasyon bölgesindeki sorunlar daha net görünür.

Robotik kolların hassas çalışması sistemi sayesinde el titreme ihtimali kalmaz.

Büyütme sistemi sayesinde en küçük damarlar bile görülebildiği için kan kaybı azalır.

Hastaların operasyon sonrasındaki iyileşme süreci hızlanır.

Özellikle kanser tedavilerinde hekimlere ve hastalara büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Robotik Cerrahi Kimlere Uygulanabilir

Teknolojinin ilerlemesi ile tıp alanında yapılan cerrahi operasyonların uzun süren ve açık şekilde yapılan yöntemlerine alternatif tedavi olarak geliştirilen robotik cerrahi her hastaya uygulanamayabilir. Hastanın fizyoloji durumu, tümörün boyutu ve tedavinin uygulandığı hastanenin şartları doğrultusunda yapılır. Hastanın genel sağlık durumu robotik cerrahi için uygunsa her yaştan hastaya rahatlıkla uygulanabilir.

Robotik Cerrahi Kullanım Alanları

Robotik cerrahinin çok geniş kullanım alanları vardır. Branş fark etmeksizin tüm branş operasyonlarında tercih edilmektedir. Üroloji, Kardiyoloji, Jinekoloji, Obezite Cerrahisi ve KBB Cerahisi gibi tüm alanlarda kullanılmaktadır. Robotik cerrahi uygulayan hekimler özel eğitim ve sertifikalarını almak zorundadırlar. Ülkemizde robotik cerrahinin en fazla kullanıldığı alan jinekoloji ve üroloji alanlarıdır. Dünya geneline bakıldığında obezite cerrahisi için çok sık tercih edilmektedir.

Bu makale 22 Aralık 2020 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

https://drmustafauygarkalayci.com/ https://rektalkanser.com/ https://www.proktolojist.com/ https://inkontinanstedavisi.com/ https://www.obezitecerrahisimerkeziist.com/   Prof.Dr. Mustafa Uygar Kalaycı,1968 yılında Konya da doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1992 yılında başarıyla tamamlayarak Tıp Doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise 1998 yılında Ankara Onkoloji Hastanesi 3. Genel Cerrahi Kliniği'nde tamamlayarak Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur.  Uzmanlık sonrası mecburi hizmetini Konya’nın Ereğli İlçesinde yapmıştır. 1999-2001 yılları arasında Selçuk Üniversitesi  Tıp Fakültesi İlk ve Acil Yardım  Kliniğinde, Yardımcı Doçent Dr öğretim üyesi olarak çalışmıştır. Sonra sırasıyla Başasistan olarak  Bakırköy Dr Sadi Konuk E A Hastanesinde ve  Ok ...

Etiketler
Robotik cerrahi avantajları
Prof. Dr. Mustafa Uygar Kalaycı
Prof. Dr. Mustafa Uygar Kalaycı
İstanbul - Genel Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube