Egzersiz ve aktivite:

Fiziksel aktivitenin artırılması şişmanlık ameliyatının esas önemli kısımlarından birisidir.

Kilo vermeyi başarabilen ve bunun devamını sağlayabilen insanların çoğunun düzenli egzersiz yaptıkları bilinmektedir.

Egzersiz: Fazla kilolu veya şişman insanlar daha fazla kilo almayı engellemek için haftalık minimum 150 dakika orta şiddette fiziksel aktivitede bulunması lazım. Belirgin kilo vermeyi sağlamak içinse 300 dakikadan daha fazla orta şiddette haftalık fiziksel aktivitede bulunmak. Egzersiz programını fizik kapasiteniz ölçüsünde yavaş yavaş artırmalısınız.

Hareket etmeye devam edin: Günlük düzenli egzersizler kalori yakmanızda çok önemli. Bunun yanında günlük hayatta da yapmış olduğunuz hareketleri de artırın örnek olarak arabanızı uzağa park edin, asansör kullanmayın, yakın mesafeleri hep yürüyün, yürüyüş için rahat ayakkabılar giyin. Bir adım sayar alın ve günlük atmış olduğunuz adımları takip edin.

Davranış değişikliği:

Davranış değişikliği programları yaşam şekli değişikliğinize yardımcı olarak kilo vermenize ve daha sağlıklı yaşamanıza yardımcı olabilir.

Herkesin şişman olmak için farklı bir nedeni mevcuttur. Örnek olarak kiminin egzersiz yapmaya vakti yoktur, kimi gece geç saatlerde yemek alışkanlığı vardır, kimi stresini yemekle atlatmaktadır. Bunların bilinmesi ve ona göre kişiye özel tedavi ve terapilerin verilmesi ve desteklenmesi gerekmektedir. Davranış değişikliği bazen davranış terapi olarak da adlandırılabilir.


Ankara Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!