Psikolojik danışmanlık, psikolojik yardım ve psikolojik danışman

Psikolojik danışmanlık,  psikolojik yardım ve psikolojik danışman

PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK: PSİKOLOJİK ,sorunların giderilmesine yönelik yapılan çalışmaların tümünü kapsar.

Çocuklara yönelik psikolojik danışmanlık:Çocuklarda karşılaşılan psikolojik sorunların giderilmesine yönelik yapılan çalışmalardır.

Çocuklarda görülen sorunlar:  ÇOCUKLARDAKİ UYUM VE DAVRANIŞ SORUNLAR  bunlar :Yalan söyleme , Çalma davranışı, Saldırganlık, Söz dinlememe ,Evden kaçma , Okuldan kaçma,Tikler, Alt ıslatma, Alt kirletme,Konuşma bozuklukları ,Kekemelik, Öğrenme güçlüğü, Okul başarısızlığı,Disleksi, Otizm, Zeka geriliği,Okul fobisi, Tırnak yeme, parmak emme,  Uyku sorunları,Yemek yememe, İletişim sorunları sayılabilir.

Ergenlerde görülen sorunlar: Aile ile çatışmalar, Dikkat sorunları, Kimlik bunalımı, Alkol, sigara, uyuşturucu kullanımı ve bunlara bağlı gelişen sorunlar. Meslek seçimi konusunda yaşanan sorunlar.İletişim sorunları, İsyan etme, toplum Kurallarına karşı gelme,ders çalışmama sayıla bilir.

Yetişkinlerde görülen sorunlar: 1. Stres, 2. Depresyon 3. Panik atak, 4.psikozlar. 5. Cinsel sorunlar.

AİLE VE EVLİK SORUNLARI : Aldatma, güvensizlik, iletişimsizlik,saldırganlık, şiddet,cinsel sorunlar, boşanma, uyuşmazlık.

Genel olarak saymaya çalıştığımız bu sorunların çözümü için,psikolojik danışmanlıktan faydalanınır.

PSİKOLOJİK DANIŞMAN:PSİKOLOJİK danışmanık eğitimi almış kişilerdir.Bu aldığı eğitim çerçevesinde sorunları olan kişilere çeşitli teknik ve terapi yöntemleriyle kişilere yardımcı olurlar.

PSİKOLOLOJİK DANIŞMANLAR, rehberlik ve psikolojik danışmanlık, veya psikoloji bölümlerinden mezun olmuş kişilerdir. Fakat bazı kişiler bu bölümleri bitirmediği halde, çeşitli reklamlar vererek , kendilerini ,pedagog, psikolog, psikolojik danışman hatta psikiyarist olarak tanıtmaktadırlar.

BUNUN İÇİN ,HALKIMIZIN BU KONUDA ÇOK DİKKATLİ OLMALARI GEREKMEKTEDİR. BU KİŞLERE HANGİ BÖLÜMÜNDEN MEZUN OLDUKLARINI SORUN Kİ YANILMAYIN. HER GÖRDÜĞÜ
NÜZ REKLAMA HEMEN İNANMAYIN. ARAŞTIRIN ÇÜNKÜ BU KİŞİLERİN AMACISİZİ SÖMÜRMEKTİR. BU KONUDA LÜTFEN DİKKATLİ OLUN.BU KİŞİLER HİÇ TE HAK ETMEDİKLERİ YERLERE GELMEKTEDİR. BUNUN ÖNLEMEK SİZİN ELİNİZDE ÇOCUĞUNUZUN VE SİZİN RUH SALIĞINIZ DENE TAHTASI DEĞİlDİR. BUNA FIRSAT VERMEYİN.

Son yıllarda psikolojik danışmanlık hizmetleri hızla gelişmektedir.Bunun nedeni toplumunun karmaşıklaşması, nüfüsün artışı, sanayileşmenin hızlı artışı ve buna bağlı olarak ,ortaya çıkan uyum ve davranış sorunlarında ki artışları sayabiliriz.Mesleklerin artması meslek seçimi konusunda danışmanlık hizmetlerini ön plana çıkartmıştır.Meslek şeçimi konusunda danışmanlık hizmetlerinin önemi büyüktür. Bu yapılırken çok dikkatli ve titiz davranmak gerekir. Bu yapılırken kişinin ilgileri yetenekleri, becerileri çok dikkatli ve titizlikle ortaya çıkarılmalı ve bu veriler ışığında kişye danışmanlık hizmeti verilmelidir.

Rehberlik bireyi,dolayısıyla çocuğu anlamaya çalışır.İnsanları mutsuz eden onların ümitlerini kıran sorunların çözümü için çalışmaktır.Bunun ilk şartı çocuğun psikol sosyal özelliklerini ve başarlı bir uyumunun esaslarını bilmektir.Rehberliğin ilk şartı çocuğu anlamaktır.Rehberlik nasihatçılık değildir.Kişiye kendisini tanımasına yardımcı olur.Kişiyi kendisini tanıması için uzmanlık çalışmaları
gereklidir.Bu uzmanlık çalışmaları içersinde, gözlem, anket, test gibi çeşitli teknikler kullanılmaktadır. BU teknikler ile bireyi tanıyıp. Kişiye yardımcı olmak için çalışılır. Amaç kişinin ve toplumun mutluluğunun sağlanmasıdır. Rehberlik hizmeti tedavi edici değil, ilk öncelikle koruyucu bir hizmet olmsı gerekmektedir.Çünkü korumak daha kolay tedavi ise daha zor ve masraflıdır.

Bu makale 14 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Psk. Dan. Aykut Akova Psikoloji

Yazar toplam 75 makale yazdı.

Etiketler
Çocuk
Psk. Dan. Aykut Akova
Psk. Dan. Aykut Akova
İstanbul - Psikoloji
x
Facebook Twitter Instagram Youtube