Prp tedavisi nedir (plateletten zengin plazma)

Prp tedavisi nedir (plateletten zengin plazma)

PRP (Platelet Rich Plasma), ya da diğer adıyla Trombositten Zengin Plazma, kişinin kendi kanından hazırlanan ve tıbbın birçok alanında iyileşmeyi uyarmak ve düzenlemek için kullanılan bir yöntemdir. İnsanların kan hücrelerindeki iyileşme faktörlerini ortaya çıkararak iyileşmeyi uyarma mantığına dayanır.

Hastadan 10-60ml arasında kan alınır, bu kan tek kullanımlık özel filtreler ve santrifüj cihazları ile ayrıştırılarak istenmeyen kısımları uzaklaştırılır. Ayrıştırılan 2-6 ml kısım, trombositten zengin plazmayı içerir ve bir çok kas iskelet sistemi yaralanmasında uygulama alanı bulmuştur. PRP bir ilaç değildir. kişinin kendi kanı dışında başka bir madde içermez. Etkisi ilaçların aksine uygulandığı bölge ile sınırlıdır.

PRP için bazı durumlarda tek bir uygulama yeterli olurken, hastalığın durumuna göre 3 ya da 4 hafta arayla tekrarlanabilir. Kronik Tendinitlerde , Diz Bağ Yaralanmalarında ,Diz Kıkırdak Hasarlanmalarında ,Diz Kireçlenmesinde kullanılmaktadır.

Bu makale 16 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Op. Dr. İbrahim Mustafa ÇİMEN 1982 Gaziantep doğumlu. Tıp eğitimini Hacettepe Üniversitesi’nde 2006 da tamamladı.2011 yılında Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Ortopedi ve Travmatoloji Eğitimini tamamladı. Op. Dr. İbrahim Mustafa Çimen Ortopedi ve Travmatoloji Eğitimini tamamladıktan sonra Şanlıurfa Ceylanpınar Devlet Hastanesinde zorunlu hizmetini yaptı.2013 yılında yılın doktoru seçilip ödülünü dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah GÜL ve dönemin Sağlık Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU’ndan aldı. Op. Dr. İbrahim Mustafa Çimen daha sonra sırasıyla Özel Ereğli Anadolu Hastanesi, Şanlıurfa Birecik Devlet Hastanesi,Özel Arnavutköy Avrupa Hastanesinde çalıştı. Mesleki çalışmalarına ise İstanbul'da Özel Rami Hastanesi'nde devam etmektedir. Op. Dr. İbrahim Mustafa Çimen İstanbul Tabip Odası ve Türk Ortopedi ve Travmatoloji ...

Etiketler
Prp tedavisi
Op. Dr. İbrahim Mustafa Çimen
Op. Dr. İbrahim Mustafa Çimen
İstanbul - Ortopedi ve Travmatoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube