Prp ( platelet rich plazma)
Prp ( platelet rich plazma)

Platelet yani trombosit denilen kan hücrelerinden zengin plazma kısmıdır. Neden trombosit; çünkü bu hücreler doku onarımında başrol oynarlar. Bir yaralanma sonucunda bu hücreler o bölgeye göç ederek başta büyüme faktörü olmak üzere onarıcı tüm faktörleri ortama bırakarak kök hücrelerin bu bölgeye toplanmasını sağlar. Tamir edici, onarıcı hatta yenileyici özellikte ki bu faktörler dermatolojide bizim ne işimize yarar? Saç dökülmesi ve ciltte bazı tedavilerde kullanılır. Biyolojik yaşlanma süreci devam ederken işimizi zorlaştıran tüm faktörler; sigara, stres, alkol kullanımı, çevresel faktörler ve bir de genetik yapımız. Tüm bunlar metabolizmayı olumsuz etkilemekte, dolaşımı bozmakta ve problem olan bölgeye bu hücrelerin ulaşımını bozmakta.

Sonuç; saçlarda yıpranma, seyrelme, zayıflama, dökülme, ciltte ise, elastikiyet kaybı, kırışıklık, düzensiz tonlanma, renk değişiklikleri, sarkma. Zaten kanımızda mevcut olan bu hücreleri ayrıştırarak toplayıp problemli bölgeye vermekle hem olası alerji riskini en doğal yönden kaldırmış ayrıca amaca yönelik bir iş yapmış oluruz. Kişiden alınan yaklaşık 10 cc kadar kan özel tüpler içerisinde santrifüj edilerek ayrıştırılır ve elde edilen altın sıvı istenilen bölgeye ya napaj ya da enjeksiyon tekniğiyle verilir.
Tedavi programını hekim belirler; kişinin yaşı, problemi, bu sorunun ne kadar süreden beri var olduğu ve uygulama bölgesi ve tekniği…
Trombosit hastalığı ya da sayısı normalden düşük olan kişilere ve kanser hastalarına yapılmaz bunun dışında herkese yapılabilir.

Uygulama sonrası 4-6 saat süreyle uygulama bölgesinin yıkanmaması, uygulama sonrası en az 12 saat süreyle makyaj yapılmaması, havuz ya da denize girilmemesi önerilmektedir.


Gaziantep Dermatolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!