Penis içerisinde süngere benzeyen bir yapı vardır. Sünger nasıl suyu içine çekerek emerse, penisteki süngere benzer yapı da içinde bulunan damarlardan kan çekerek şişer, setleşir. Bu tür sertleşme cinsel uyarılma ile olur. Ergenlik dönemine giren erkekler beklenmeyen yer ve durumlarda penis sertleşmesi yaşayabilir. Sertleşmediği zaman penisin duruşu aşağıya doğrudur. Sertleşen penis dik bir hal olur.
Erkek tohum hücreleri, ergenlik dönemine girilmesiyle üretilmeye başlar.testislerde üretilen tohum hücrelerinin ve bunların içinde bulunduğu “meni” denilen özel bir sıvının penis yoluyla dışarı atılmasına “boşalma” denir. Ergenliğe yeni giren erkeklerde, zaman zaman uykuda gece boşalması olabilir. Sabahleyin uyuyan genç erkek, iç çamaşırlarını ıslak bulabilir. Gece ıslanması erkeklerde ergenlik döneminde görülebilen doğal bir durumdur. Bilinmediğinde, ıslanmanın idrar kaçırma nedeniyle olduğu sanılabilir.

Sperm üretiminin beden ısısından daha düşük bir ısıda oluşması gerekir. Testislerin bedenin dışında yer alması buna olanak sağlar. Testisleri skrotum içinde tutan bağlar sperm üretimi için ısıyı ayarlamaya yardımcı olurlar. Dışarıdaki ısı azaldığı zaman, bu bağlar testisleri bedenin içine doğru daha sıcak bir ortama çekerler. Sperm hücreleri meninin yalnızca küçük bir kısmını oluşturduğu halde, tek bir boşalmada 200 milyon kadar sperm hücresi atılabilir. Cinsel birleşme sonucunda bu hücrelerden bir tanesi yumurtaya ulaşarak onu döllemeyi başarabilir.

Penis boyutu ile cinsel yeterlilik arasında bağlantı var mıdır?

Penis boyutu kişinin erkeklik gücünün simgesi değildir. Pek çok genç, çevreden duyduğu abartılı tanımlamalarla, penislerinin küçük olduğunu düşünerek yetersizlik duygusu ile kaygılanır. Oysa, penisin boyutu ile bireyin cinsel yönden yeterliliği arasında bir bağ yoktur. Bedenin diğer organları gibi farklı kişilerin penisleri de değişik boyutlardadır.
Sünnet nedir?
Bebek doğduğunda penis ucu, penisin üzerinden gelen deriyle kaplıdır. Bu bölümdeki deriye sünnet derisi denir. Müslümanlık, Musevilik gibi bazı dinlerde bu derinin ameliyatla kesilerek alınması kuralı vardır. Buna “sünnet” denir. Sünnetli kişinin penisi ile sünnetsiz kişinin penisinin görünümleri farklı olu. Ancak işlevleri açısından bir fark yoktur. 3 Yaşından önce veya 9 yaşından sonra sünnet edilmesi önerilir.


Bursa Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!