Panik atak tedavisinde ilaç mı yoksa terapi mi ?

Panik atak tedavisinde ilaç mı yoksa terapi mi ?

Panik atak, ara ara tekrar eden aynı zamanda kişiyi yaşandığı o anda dehşete düşüren korku nöbetleridir diyebiliriz. Panik atak beklenmedik anda ortaya çıkar ve kişinin çaresiz hissetmesine sebep olur.Hastalar genel olarak bu durumu” Kriz” olarak tanımlar. Birdenbire başlayan bu atak 10 dakika içinde de şiddetini daha da arttırır ve en üst seviyeye çıkarır sonrasında ise, kendiliğinden söner.

Peki Panik atak sırasındaki şikayetler nelerdir ?

Kişide, kalp atışının hızlanması, çarpıntı olması, Nefes darlığı,

Ruhun bedenden ayrılıyor hissinin yaşanması, Kollarda ve bacaklarda titreme ya da hissizlik, Sersemlik, baygınlık

Terleme, gerginlik

Vücudun farklı bölgelerinde uyuşma hissi, en sık görülen şikayetler arasındadır.

Fakat hastalar bu bedensel yakınmaları tipik olarak yanlış yorumlarlar. Nasıl mı?

Eyvahh!! Kalp krizi geçiriyorum, kalbim duracak, ölüyorum. Solunumum duracak, boğuluyorum.

Çıldıracağım, aklımı kaybedeceğim, kontrolümü kaybediyorum. Felç olacağım.

Bayılacağım, düşeceğim, kendimden geçeceğim gibi.

Çoğu kişi yukarıdaki belirtileri hisseder, aynı şeyleri düşünür ama herkes panik atak yada panik bozukluk geçiriyor anlamına gelmez.Neden mi? 

Çünkü genel olarak bu durumun yaşanmasından önce atak geçirmeden önce kişiyi üzen bir olay yaşayıp yaşamadığını sorgularız.. Aslında tek bir olay değildir buna sebep olan o olay sadece bardağı taşıran son damladır.. Ve aslında bardak sizin kişiliğinizdir ve onu tamamen değiştirmek imkansızdır..

Bu durumda kişileri etkileyen aslında o olaylar değildir, kişinin durum içinde olayı nasıl yorumladığıdır. Ve bu yorumlar aslında kişilerin şemalarından oluşur. Şemalar dünyayı nasıl bakıp nasıl gördüğümüzle ilgilidir. Bundan dolayı yaşadığımız olaylar ve bu olaylara bakış açımız ve verdiğimiz tepkiler aslında bizim dünyaya hangi şemamız ile baktığımızla ilişkilidir.

Peki Tedavi de ilaç mı yoksa terapi mi etkilidir ne yapmalıyım?

Kalıcı tedavi açısından Psikiyatri uzmanı tarafından değerlendirme sonrası başlanabilecek ilaç tedavisi ile beraber yapılan bilişsel davranışçı terapinin en etkin tedavi olduğu yapılan çalışmalarda görülmüştür.

İlacın buradaki görevi aslında panik halindeki amigdalayısakinleştirmektir. Sakinleşen amigdala sayesinde hipokampusayeni bilgilerin eklenmesi daha kolay sağlanır ve bu bilgilerde bilişsel davranışçı terapi ile daha kolay bir şekilde eklenir. Tedavide bilişsel davranışçı terapi ile iyileşme oranı %75-90 lara varmıştır. Eğer sadece ilaç tedavisi görüyorsanız ilacı kestikten sonra hastalığınızın nüks etme ihtimali yüksektir bundan dolayı terapinin tedavideki yeri oldukça önemlidir.

Psikoterapinin tedavideki asıl amacı nedir ?

Kişinin bireysel olgunluk kazanması, farkındalığının artması. Davranış bozukluklarının düzeltilmesi, duygusal rahatlama, duygusal karışıklıkların üstesinden gelme, başa çıkma metodlarının öğretilmesi, olayları yeniden gözden geçirebilmesinin sağlanması, tutum değişikliği, düşüncelerin yeniden yapılandırılması, yorumlamaların yeniden gözden geçirilmesi.. Ve en önemlisi kendilerini ve iç dünyalarını daha iyi tanıyabilmelerine imkan sağlamaktır. Bilişsel davranışçı terapi, kişinin uyumlu olmayan düşünce ve davranışlarını daha uyumlu hale getirmeyi hedef alır.

Bu makale 10 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dr. Burak Toprak

Uzm. Psk. Burak TOPRAK, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 2008 yılında başarıyla tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, 2009 - 2014 yılları arasında Erenköy Ruh Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Psikiyatri unvanı almıştır.

2014 - 2016 Yılları arasında Elazığ Ruh Sağlığı Hastanesi'nde, 2016 - 2017 yılları arasında Fransız Lape Hastanesi'nde Bağımlılık Servis Şefi olarak görev yapmış olan Uzm. Psk. Burak TOPRAK, 2018 itibariyle mesleki çalışmalarına Bağdat Caddesi'ndeki Dr. Burak Toprak Psikiyatri ve Psikoterapi Kliniği'nde devam etmektedir.

Yazarı sosyal medya'da takip edin
instagram
Etiketler
Panik atak belirtileri
Uzm. Dr. Burak Toprak
Uzm. Dr. Burak Toprak
İstanbul - Psikiyatri
Facebook Twitter Instagram Youtube