Ozon sauna nedir? ozon sauna tedavisi hangi hastalıklarda etkilidir?

Ozon sauna nedir? ozon sauna tedavisi hangi hastalıklarda etkilidir?

Ozon terapisinin farklı uygulama şekilleri vardır. Sauna yöntemi ile doğrudan cilde verilen ozon oksijen karışımının yanı sıra kanla damar yoluna ya da kaslara enjeksiyon; vücut boşluklarını doldurmaya yönelik insuflasyon terapisi gibi teknikler farklı hastalıklarda destekleyici olarak tercih edilir. 

INFRARED MEDİKAL OZON SAUNA TERAPİSİ'NİN UYGULAMA ALANLARI

Tamamlayıcı tedavi olarak uygulanan ozon sauna terapisi tamamen sağlıklı kişilerde de rahatlıkla tercih edilen bir destekleyici yöntemdir. Birçok hastalık için destekleyici olarak kullanılan bu teknik sağlıklı kişilere haftada 2 olmak üzere 15 seans boyunca uygulanabilir.

Sauna uygulamasında cilt üzerine ozon ile oksijen karışımı olan özel bir buhar infrared ışınıyla birlikte verilir. Baş bölgesi sauna dışında tutulur.

Ciltte yenileme sağlamak, yaşlanmayı geciktirmek, detoks etkisi elde etmek, dolaşımı hızlandırmak, bağışıklığı güçlendirmek, eklem ve kas ağrılarını rahatlatmak, detosifikasyon yaparak toksin atmak, selülüt ve obezite tedavisinde kullanılan ozon sauna terapisi düzenli olarak uygulandığında uzun vadeli etki sağlar.

Majör ozon tedavi yöntemiyle kombine edildiğinde sonuçlar daha da yüz güldürücüdür. Ozon sauna terapisinin metabolizmayı hızlandırma özelliği bulunmaktadır. bu sayede tedavinin zayıflama programlarında destekleyici olarak kullanılır.

OZON TERAPİSİ'NİN FAYDALARI

Ozon terapisinin uygulama yolları sauna, majör, otohemoterapi (damardan kan alıp verme yoluyla ozon verilmesi,) rektal ve vajinal insuflasyon, lokal kas ve eklem enjeksiyonları, iyileşmeyen yaralarda torbalama adı verilen uygulamadır. Bu yöntemler farklı hastalıkların destekleyici tedavisinde tercih edilebilir.

Astım, KOAH gibi göğüs hastalıklarında; diyabet, MS, veya Behçet hastalığı gibi otoimmun hastalıklarında; ülseartif kolit, Crohn hastalığı, iltihaplı bağırsak hastalığı ve diyabet ve komplikasyonları, kalp damar hastalıkları, kronik yorgunluk, bağışıklık bozuklukları, geçmeyen enfeksiyonlar, alzehimer, demans veya parkinson gibi nörolojik hastalıklar, psöriaziz (sedef), egzama, ürtiker gibi cilt hastalıkları ve tabii ki antiaging için genel tedavi programı ozon terapisi ile desteklenebilir.

Bu makale 17 Eylül 2020 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dr. Nur Topcu

Uzm.Dr. Nur TOPCU, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı lisans eğitimini başarıyla tamamlayarak Tıp Doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tamamlayarak Acil Servis Uzmanı olmuştur.

Uzm.Dr. Nur TOPCU, İstanbul Kadıköy'de sahibi olduğu bulunan LİFEZONE kliniğinde hastalarına hizmet vermektedir.

Etiketler
Ozon terapisi
Uzm. Dr. Nur Topcu
Uzm. Dr. Nur Topcu
İstanbul - Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp
Facebook Twitter Instagram Youtube