Gaps nedir?

Gaps nedir?

Hasarlı ve geçirgen bağırsak duvarı ile anormal bağırsak florası nedeniyle oluşan beyin ve bedene yeleşerek otoimmün hastalıklara neden olunması olarak açıklanabilecek olan GAPS,birçok psikiyatrik ve ruhsal probleme de yol açıyor. Bu hastalıklar çocuklarda; otizm,dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu,disleksi, dispraksi,davranış bozuklukları,yetişkinlerde ise bağımlılıklar,  depresyon,obsesif-kompulsif bozukluk, bipolar bozukluk, şizofreni, konsantre olamama, sisli beyin, anksiyete, uyku ve hafıza problemleri olarak karşımıza çıkıyor.

GAPS NEDEN OLUŞUR VE DİYETİN ROLÜ NEDİR?

Bazı nedenlerden ötürü bağırsak yapması gereken görevi florası bozulduğu için yapamaz ve doğal bariyer olarak zararlı organizmaların kana karışmasını engelleyemez. Sık antibiyotik ve ilaç kullanımı, kötü beslenme, enfeksiyonlar, alkol, uzun süren stres ve sezeryan doğum gibi durumlar, otizm, dikkat eksikliği, depresyon, şizofreni, ve demansa kadar uzanan hastalık tablolarını oluşturur.

GAPS diyeti, bağırsak florasını dengelemek, bağırsak duvarındaki hasarı gidererek astarı düzeltmek ve geçirgenliği önlemek, bağırsak iç yüzey dokusunu iyileştirmek, vücudu ve tüm organların detoksifikasyonunu sağlayarak temizlemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca vücuttaki fazla kiloların da atılmasını sağlayan GAPS diyetiyle vücut dengesini korunarak ruhsal açıdan da iyileşme sağlanabiliyor.

GAPS DİYETİ NASIL UYGULANIR?

Bağırsak floralarının sağlıklı olmadığı ve bağırsakta emilemeyen maddeler beyne kan yoluyla giderek beyinde toksinlenmeye neden olarak problemli davranışlar, otizmdeki klasik belirtiler ve nörolojik belirtiler ortaya çıkmaktadır. GAPS'li bireylerde amaç bu toksinlenmeyi önlemek ve bağırsak florasını tamir edip GAPS'li bireylerin sağlıklı bağırsaklara kavuşmasını sağlamaktır.

Beslenmeye dayalı doğal bir tedavi yaklaşımı olan  bu protokol ile problemin kaynağının düzeltimesini öngören bütüncül bir bakış açısı hedeflenmektedir. Birkaç aşamadan oluşan ve temelde bağırsak astarı için faydalı bol miktarda besleyici maddeler içeren amino asitler, jelatin, glikozaminler, yağlar, vitaminler, minarellerin alınmasını sağlayan diyet ile önce başlıca sindirim sorunları giderilir. Son evrede ise bağırsak florası tamamen dengelenerek psikolojik ve fizyolojik semptomların tamamen ortadan kalkması sağlanır.

Bu makale 15 Eylül 2020 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dr. Nur Topcu

Uzm.Dr. Nur TOPCU, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı lisans eğitimini başarıyla tamamlayarak Tıp Doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tamamlayarak Acil Servis Uzmanı olmuştur.

Uzm.Dr. Nur TOPCU, İstanbul Kadıköy'de sahibi olduğu bulunan LİFEZONE kliniğinde hastalarına hizmet vermektedir.

Uzm. Dr. Nur Topcu
Uzm. Dr. Nur Topcu
İstanbul - Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp
Facebook Twitter Instagram Youtube