Ozon tedavisi - terapisi

Ozon tedavisi - terapisi

Yeni tip Corana virüs'ün etkisini artırdığı ve bağışıklığın güçlendirilmesinin kritik öneme sahip olduğu bu dönemde, bağışıklığı güçlendiren ozon tedavisini daha iyi anlamak gerekliliği doğmuştur.

OZON TERAPİSİ- TEDAVİSİ NEDİR?

Bioksidatien tedavi yöntemlerinden olan ozon terapi uygulamaları, saf oksijenden elde edilen ozon oksijen karışımının hastanın kanıyla karştırılarak hastaya verilmesine dayanır. Bu işlem sonucunda tüm vücuttaki rejenerasyon ve yenileme mekanizmaları canlandırılırken böylelikle, anti aging etkisinin de yaratılması sağlanır. Bu sebepten hastalıkların tedavisinin yanında yenilenme içinde de periyodik olarak tercih edilebilen ozon terapinin en önemli etkilerinden biri ise bağışıklığa sunduğu katkıdır.

OZON TERAPİSİ-TEDAVİSİ HANGİ HASTALIKLARDA ETKİLİDİR?

Özellikle otoimmün hastalıklar denilen bağışıklık sistemi rahatsızlıklarında etkilli olan ozon terapi uygulamaları,yeterince çalışmayan ya da aşırı çalışan bağışıklık sisteminin yarattığı allerjiler, romatizma, astım, MS, kronik bağırsak hastalıkları ve troid fonksiyon bozukluklarının tedavisinde etkili oluyor. Kronik yorgunluk ve kronik enfeksiyonlar ile beraber diyabet, hipertansiyon ve yüksek kolesterolün neden olduğu komplikasyonların önüne de oksijenasyon artırılarak geçilebiliyor. Ayrıca düşük dozda uygulanabilerek kanser gibi hastalar için de bağışıklık artırılabilirken, geçmeyen yaraların da lokal ozon uygulanarak iyileşmesi sağlanabilmektedir.

Elbette tüm bu rahatsızlıkların yanında, koronavirüs gibi virüslerle savaşmak ve yayılımını engellemek adına bağışıklığın güçlenmesini sağlayabilen anti-mikrobik özelliği ile bakteri, virüs ve mantarların ölmesinde yüksek etki sağlayan ozon terapi uygulamaları, başarılı sonuçları nedeniyle gün geçtikçe daha sık tercih edilen bir tedavi yöntemidir.

OZON TEDAVİSİ-TERAPİSİ HASTA OLMAYI ENGELLER Mİ?

Koruyucu hekimlik hizmetleri içerisindede yer alan ve sadece hasta olduktan sonra işe yarayan bir tedavi olmayan ozon terapi uygulamaları, hasta olmasını da engelleyici özellği nedeniyle başarılı bir uygulama olarak öne çıkıyor.hastalık halinde hem belli enstürmanların yanında destekleyici olarak hem de tek başına o hastalıkları tedavi etmeye yönelik bir teknik olarak da uygulanabilen ozon terapi, araştırmalarla bilimselliğini kanıtlamış olan bir yöntem. Uygulama sıklığına hastanın şikayetleri, yaşam tarzı, tekrarlama periyoduna göre karar verilen ozon terapinin lokal ve sistemik uygulamalarla beraber yapılması ise tedavi  başarısını artırabiliyor.

Bu makale 14 Eylül 2020 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dr. Nur Topcu

Uzm.Dr. Nur TOPCU, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı lisans eğitimini başarıyla tamamlayarak Tıp Doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tamamlayarak Acil Servis Uzmanı olmuştur.

Uzm.Dr. Nur TOPCU, İstanbul Kadıköy'de sahibi olduğu bulunan LİFEZONE kliniğinde hastalarına hizmet vermektedir.

Yazarı sosyal medya'da takip edin
instagram
instagram
Uzm. Dr. Nur Topcu
Uzm. Dr. Nur Topcu
İstanbul - Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp
Facebook Twitter Instagram Youtube