Omurga ağrıları

Omurga ağrıları

Omurga ağrısı en sık gördüğümüz şikayetlerden biridir. Bunun sebebi ise omurganın kimsede anatomiye uygun biçimde olmamasıdır. Omurga ağrıları sıklıkla yanlış ve eksik tanı ve tedaviye maruz kalır. Çünkü, röntgen ve emar ağrı kaynağı hakkında çoğu zaman doğru fikir vermemektedir.
Omurga ağrılarında yanlış tanı ve eksik ya da tedaviden kaçınmak için sürekli göz önünde tuttuğumuz gerçekler var:
1- Omurga ağrısı yaşamamış bireylerin yarısında emarda boyun ve bel fıtığı görülmektedir. Bu fıtıkların üçte biri de hasta ağrılı olsa ameliyat gerektirebilecek büyüklüktedir. Emar ve röntgenlerde görülen değişikliklerin hastanın şikayetlerini açıklama oranı düşüktür. Bel ve boyun fıtıklarının en az %85'i ilaç, istiraht ve fizik ve egzersiz tedvisi ile geçiyor.
2- Büyük travma sonucu ortaya çıkmamış yeni (akut) omurga ağrılarının çoğu birkaç gün istirahat etmek ve ilaç kullanmakla geçer.
3- Tekrarlayan veya eski (kronik) omurga ağrıları neredeyse her zaman yaşam tarzı ve duruş bozukluğu zemininde ortaya çıkar.
4- Tekrarlayan veya eski (kronik) omurga ağrıları neredeyse her zaman egzersizle geçer.
5- Omurga ağrılarında egzersizler omurganın tümünü içine alması gerekir.
Kliniğimizde her zaman tüm omurgayı iyileştirmeye ve bununla birlikte omuz ve kalça kuşağı kaslarının ve eklemlerinin çalışmasını da normale getirmeye çalışıyoruz. Bu yaklaşımla tanı ve tedavide yüksek başarı elde ediyoruz.

Bu makale 20 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Doç. Dr. Cavit Meclisi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Yazar toplam 26 makale yazdı.

Etiketler
Fizik tedavi
Doç. Dr. Cavit Meclisi
Doç. Dr. Cavit Meclisi
İstanbul - Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon
x
Facebook Twitter Instagram Youtube