Geleneksel Çin tıbbı teorisine göre akupunktur noktaları hayati enerjinin geçtiği meridyenler üzerinde bulunur. Bu enerji Qi veya Chi olarak bilinir. İğnelerin bu noktalara uygun kombinasyonlarla(uygun şekillerde) yerleştirilmesi enerji akışını dengeye getirmesine yöneliktir. Akupunktur meridyen sistemi üzerinde çalışır. Ruhsal, zihinsel ve bedensel bir tedavi yöntemidir.

Genel olarak kullanılan yöntem vücut, kulak, veya mikrosistem akupunkturudur. Akupunktur tedavisinde kullanılan iğneler planlanan hastalığa bağlı olarak seçilen noktalara batırılır.

Akupunktur tedavisi;

Ağrı tedavisinde (Bel, boyun, sırt ağrılarında)

Obezitede

Sigara bırakmada

Vücut direncinin artırılmasında

Bulantı, mide bağırsak rahatsızlıklarında,

Depresyon, Anksiyete ve tükenmişlik sendromları başlıca kullanım alanları olup

Fibromiyaljide kullanılır.

Bel ağrısında akupunktur tedavisi ile kas iskelet sistemi sinirler ve beyin üzerinde nörotransmitter ve nörohorman salınımı sağlayarak fonksiyonları düzelten etkili bir yöntemdir.

Akupunktur bağışıklık sistemimizi güçlendirerek korunmaya katkıda bulunur. ST 36 noktası uyarıldığı zaman (Diz kapağının altında ve ön yüzündeki nokta) lökositleri uyarır.

Akupunktur vücudun işlevlerini iyileştirir. Akupunktur noktaları olarak adlandırılan belirli anatomik bölgeleri uyararak doğal kendini iyileştirme sürecini destekler.

Akupunktur, örnek depresyonda bir çok semptomu, seratonerjik mekanizmalar aracılığıyla ortadan kaldırabilir.

Akupunktur tedavisinde iğneler hastalığa bağlı olarak seçilen noktalara iğnelenir. İlk girişte hafif bir sızı hissedilir, sonra tedavi edilen bölgede hafif bir sıcaklık hissi gelişebilir. İğneler ciltte yaklaşık 20-30 dakika kalır. Haftada iki seans şeklinde uygulanabilir. Yaşam kalitesini artıran bir tedavidir. Akupunktur ile hiç ilaç kullanmadan vücudun tedavisini yine kendisine yaptırıyoruz.


Ankara Fizik Tedavi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!