Bel ve boyun fıtıklarında ameliyatsız çözüm!

Bel ve boyun fıtıklarında ameliyatsız çözüm!

UZAY TEDAVİSİ
DRX - Spinal Dekompresyon Tedavisi

DRX- Bel ve boyun ağrıları olan bel ve boyun fıtıklı hastalarda kullanılan %86 ile %95 başarı oranlarına sahip ameliyatsız bir tedavi yöntemidir.
DRX cihazı kemerler, yüksekliği değişebilen hava yastıkları, çekim açısı ayarlarıyla ve logaritmik çekimle disk içi basıncını negatif değerlere düşürerek etkili bir tedavi sağlar. Diğer traksiyon cihazlarında vücudun koruyucu mekanizmaları devreye girdiğinden kaslar kasılır. Bu da etkili bir çekmeye izin vermediği gibi ağrılara yol açabilir. DRX sisteminde ise, logaritmik bir eğriyle çekme yapıldığından vücudun koruma mekanizmaları uyarılmaz ve disklerin içinde, omurların arasında etkili bir negatif basınç oluşur.

ETKİ MEKANİZMASI:

Disk içi basıncın azalması; Fıtıkta geri çekilme yapar, çevre sinirlerdeki basıncı azaltır veya tamamen kaldırır. Diskin beslenmesi içindeki basıncın değişimleriyle olur. Bir süngerin üzerindeki ağırlığın kalkmasıyla, gözeneklerinin dolması gibi, negatif basınç disklerin tekrar beslenmesini sağlar.

HANGİ HASTALAR DRX TEDAVİSİNE ALINIR?

 Fıtık veya disk bozukluğuna bağlı bel ve boyu ağrısı olan hastalar   
 6 aydan eski ve başarısız bel ameliyatına bağlı olarak tekrarlayan ağrı durumlarında
 18 yaş üzerinde olan hastalar

HANGİ HASTALAR DRX TEDAVİSİNE ALINAMAZLAR!

 Bel omurgasındaki kırıklar, şiddetli kemik erimesi, sekestre bel fıtıkları (omurilik kanalına parça düşmesi)   hamileler, bel kayması hastalar tedaviye alınamazlar.

DRX TEDAVİSİ NASIL UYGULANIR, AĞRILI MIDIR?

Tedavi esnasında hiçbir ağrı sızı görülmez. Tedaviye ayakta hastaya uygun kemerlerin takılması ile başlanır, tedavi yatağının tabanındaki platforma çıkar, ağırlığı ölçülüp uygun tedavi belirlenir. 30 dakika süren DRXtedavisi sonrası soğuk paketler ve elektroterapi (interferans akım) uygulanır. Toplam tedavi 1 saattir. İlk seanslarda bel daha hassas duruma geldiği için bir bel korsesi ve ağrı kesici ilaçlar verilebilir.

DRX TEDAVİSİ BAŞARILI MIDIR?

Başarı oranı tedavinin hemen sonrasında % 86’dır. Tedaviden 3 ay sonra başarı oranı % 90 lara ulaşır.

DRX TEDAVİSİ SONRASI FITIKTA TEKRARLAMA OLUR MU?

% 2 hastada tekrarlama görülebilir.

DRX  TEDAVİSİNDE İYİLEŞME NE ZAMAN BAŞLAR?

Tedavinin 10. seansındaki kontrolde ağrılarda % 50 ve üzerinde azalma görülür. Yeterli düzelme olunca bel ve karın kaslarını kuvvetlendirme ve esnekliği artırma egzersizlerine başlanır.

DRX TEDAVİSİ NE KADAR SÜRER?

Bel bölgesinde 20, boyun bölgesinde 18 seansta tamamlanır. 

Bu makale 27 Ağustos 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dr. Nurten Küçükçakır

Uzm.Dr. Nurten Küçükçakır, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini başarıyla tamamlayarak 2006 yılında tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, yine aynı fakültede yapmış ve 2012 yılında Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon uzmanı olmuştur. Dr Yaşar Eryılmaz Ağrı Doğubeyazıt Devlet hastanesi’nde mecburi hizmetini tamamladıktan sonra bir süre Balıkesir Devlet Hastanesinde görev almıştır. 2014 yılından bu yana Bursa Romatem Fizik Tedavi Hastanesinde çalışmaktadır. Yaklaşık 3 yıldır hem aktif poliklinik hizmeti sunmaya devam etmekte hem de Bursa Romatem Hastanesi Başhekimi olarak görev yapmaktadır.  Beyin felci ve omurilik felci hastalarında yüksek teknoloji robotik rehabilitasyon, hidroterapi, ergoterapi ve egzersiz programlarıyla çocuk ve erişkin hastaların tedavisinde deneyim ...

Yazarı sosyal medya'da takip edin
instagram
Etiketler
Bel fıtığı
Uzm. Dr. Nurten Küçükçakır
Uzm. Dr. Nurten Küçükçakır
Bursa - Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon
Facebook Twitter Instagram Youtube