Okulda sağlıklı beslenmeyi nasıl sağlayabiliriz?

Okulda sağlıklı beslenmeyi nasıl sağlayabiliriz?

Bu hafta itibariyle 6 ayı aşkındır ara verilen eğitim ve öğretime yüz yüze olarak sınırlı şekilde başlanıyor. Öncelikli eğitime başlayan 1.sınıf öğrencileri için okul hayatı ile beraber beslenme düzenlerinde bazı farklılıklar oluşacaktır. Okul çağında olan bu yaş grubu çocuklarda büyüme ve gelişme de çok aktif devam ettiği için sağlık beslenmeyi önemsememiz gerekmektedir.

Okul saatleri erken olan çocuklarda en sık görülen hatalı beslenme davranışlarından biri kahvaltı öğününü atlamaktır. Kahvaltı çocuğun büyümesinde önemli rolü olan peynir, yumurta, süt gibi protein kaynaklarının tüketildiği bir öğündür. Bu öğünü çocuğa sağlayabilmek adına ebeveynler tarafından kahvaltı sofrası hazırlanmalı, kahvaltıda her gün aynı şeyi tüketmekten sıkılacak olan çocuklar için alternetifler haftalık olarak planlanmalı ve çeşitlilik sunularak kahvaltı öğününün ailecek evde yapılması sağlanmalıdır. 

Son yıllarda 'Beslenme Dostu Okullar Programı' ile her ne kadar okul kantinlerinde daha sağlıklı atıştırmalıkların bulunması sağlanmaya çalışılsa da mutlaka evden çocuğun yanına ara öğün olarak tüketebileceği mevsime uygun taze meyve, fındık/badem/ceviz gibi yağlı tohumlar, protein alımlarını destekleyecek süt/yoğurt/ayran gibi besinler taşınabilecek kutularda verilmelidir. Bu besinleri tercih ederken dökülmeyecek olmasına, kokulu besinler olmamasına da dikkat edilmelidir.

Tam gün eğitim alan çocuklarda bir önemli ana öğün ise öğle yemeğidir. Okulda yemek hizmeti olan çocuklar öğle yemeğinde et/tavuk/balık/kurubaklagiller/etli-tavuklu sebze yemeği, yoğurt/ayran, esmer ekmek ya da bulgur pilavı, salata gibi dengeli ve çeşitlilik sağlanmış bir öğün yapabilir. Eğer okulda yemek hizmeti sağlanmıyorsa ebeveynler tarafından çocukların da mutlaka fikri alınarak öğle yemeği haftalık olarak planlanarak hazırlanmalıdır. Peynirli ve sebzeli soğuk sandviç ya da tost, esmer un ile yapılmış peynirli-sebzeli krep dürüm, peynirli-sebzeli börek, ton balıklı/tavuklu sandviç gibi öğünler hazırlanabilecek alternatifler arasında bulunmaktadır. 

Okul çocuğunun günlük tüketmesi gereken su tüketiminin de belli bir kısmının okulda sağlanması ve bir şişe yardımıyla bunun takip edilmesi de çocuğun gelişimi için oldukça önemlidir. 

Yapılan bir çok araştırmada sağlıklı beslenmenin okul çağı çocuğunun başarı düzeyinde etkili olduğu saptanmıştır. Bundan dolayı bu dönemde sağlıklı beslenme sadece büyüme ve gelişme için değil, çocuğun akademik başarısında da önemli role sahiptir.

Bu makale 21 Eylül 2020 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dyt. Ezgi Yaşar Kaynak

Bursa doğumludur. İlk ve orta öğrenimini Bursa'da tamamlamıştır. Lise öğrenimini 2008-2012 yılları arasında Bursa Anadolu Kız Lisesi'nde bitirmiştir. 2012 yılında Yeditepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik (İngilizce) bölümünü kazanmıştır. Eğitim süresince Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, Sultanbeyli Toplum Sağlığı Merkezi'nde, Özel Diyabet Hastanesi'nde, Özel Kartal Vera Hastanesi'nde, Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastane'sinde ve Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde stajlarını tamamlanmıştır. 2016 yıldında bölümden yüksek onur derecesiyle mezun olmuştur. 2017 yılında Yeditepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümüne başvurarak yüksek lisans eğitimine başlamıştır. 2020 yılında ise 'Bariatrik Cerrahi Hastalarının Pre-op ve Post-op Dönemde Beslenme Bilgi Düzeylerinin Değerlendirilmesi' konulu master tezi ile ...

Yazarı sosyal medya'da takip edin
Etiketler
Kahvaltı
Uzm. Dyt. Ezgi Yaşar Kaynak
Uzm. Dyt. Ezgi Yaşar Kaynak
Bursa - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube