Okb döngüsü

Okb döngüsü

OKB döngüsünde, kişinin aklına rahatsız edici bir düşünce (obsesyon) gelir. Kişi rahatlamak için bir davranışta(kompulsiyon) bulunur. Davranışı gerçekleştirdikten sonra anlık olarak rahatlar. Fakat bu uzun vadede bir rahatlama sağlamaz.

- OKB kişinin çokça vaktini alan ve hayat kalitesini bozan bir problemdir. Kendinizde bu tür bir problemin olduğunu düşünüyorsanız, bir uzmana başvurmak kendiniz için atacağınız önemli bir adım olacaktır.

- OKB tedavisi mümkün olan bir problemdir. özellikle Bilişsel Davranışçı Terapi OKB konusunda oldukça etkili yaklaşımlardan biridir.

Bu makale 22 Kasım 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Uzm. Psk. Seda Demirbaş lisans eğitimini Üsküdar üniversitesi Psikoloji bölümünü bitirdi. Lisans sonrası yine Üsküdar üniversitesi sosyal bilimler fakültesinde klinik psikoloji yüksek lisans yapmıştır. Öğrenim gördüğü zamanlarda NP beyin hastanesinde stajını tamamlamıştır. Burada hasta ve hasta yakınları ile görüşmeler gerçekleştirmiş, tedaviye hazırlık, tedavi, tedavi sonrası hasta takibi gibi birçok faaliyet göstermiştir. Aldığı eğitimler bilişsel davranışçı terapi, travma, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, boşanma, çift terapisi, cinsel terapi, çocuk testleri eğitimlerini almıştır.

Uzm.Psk. Seda Demirbaş mesleki çalışmalarına online danışmanlık yaparak devam etmektedir.

Instagram: @uzm.psk.sedademirbas

 

Etiketler
Obsesif kompülsif
Uzm. Kl. Psk. Seda Demirbaş
Uzm. Kl. Psk. Seda Demirbaş
İstanbul - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube