Obezlerin iş bulma şansı daha az!
Obezlerin iş bulma şansı daha az!

Normalde bel çevrenizin iş arayışınızı etkilememesi gerekir, ancak maalesef yeni bir çalışma işverenlerin eleman alırken karar vermelerinde bunun etkili olduğunu gösteriyor. Çalışma International Journal of Obesity dergisinde yayınlandı. Potansiyel adayların obezite cerrahisi öncesi ve sonrası fotoğraflarını bilgilendirilmeden inceleyen işverenlerin, obez bireylere daha düşük puan verdiği görüldü. Adaylar beceriler, deneyim ve eğitim bakımından tamamen eşit olsa da bu geçerliydi.

İşverenlerden adayları başlangıç maaşı, liderlik potansiyelleri ve işe alınma olasılıklarına göre puanlamaları istendi. Sonuçta obezlerin işe alınma ihtimalinin daha düşük olduğu ortaya çıktı. İşe alınmayı başarsalar bile, daha düşük maaş ve kariyer basamaklarında kısıtlı ilerleme ile karşı karşıya kalmaları da bir başka sorundu.

Çarpıcı biçimde, çalışmanın gerçek dünyada da karılıklarını bulmak mümkün. Geçen yıl Teksas’ta bir hastane 35 BMI değerinin üstündeki adayların başvurmamasını istedi. Bu karar daha sonra geri çekildi.

George Washington Üniversitesi’nden araştırmacılar daha önce de, fazla kilolu kadın çalışanların, sağlıklı kilodakilere göre yaklaşık 5826 dolar, yani % 15 daha az kazandığını göstermişti. Kilolu erkek çalışanlar daha iyi durumda olsa da, sağlıklı kilodaki hemcinslerinden 4772 dolar daha az kazanıyorlardı.

Araştırmacılar, bu sonuçların obez insanların özellikle de medya yoluyla daha tembel ve yetersiz gibi yansıtılmasından kaynaklandığını düşünüyor.


İstanbul Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!