Ameliyat sonrası eski yeme alışkanlıklarının sürmesi obeziteyi yeniden ve çözümsüz olarak geri getiriyor.

Tüm dünyada çağın vebası haline gelen ve önemli bir halk sağlığı sorunu olarak gündemdeki yerini koruyan obeziteye karşı cerrahi müdahale popüler bir yöntem oldu. Ancak, bu yöntem kesin sonuç veriyor mu? Obezite insan vücudunda yağ hücrelerinde depolanan doğal enerji rezervlerinin ciddî risk oluşturacak düzeyde artması ve sonuçta ölüm oranlarının kaçınılmaz olarak yükselmesi ile karakterize bir hastalık. Obezite tek başına bir hastalık olmakla birlikte hipertansiyon, diyabet, kısırlık, kalp yetmezliği, uyku bozukluğu, eklem hastalıkları, reflü, idrar kaçırma, depresyon ve bazı kanser türleri görülme sıklığı gibi birçok hastalığa zemin hazırlamakta.

Hastalığın görülme sıklığının ise ne yazık ki giderek artış gösterdiği günümüzde; tüm dünyada ve Türkiye’de durdurulamayan bir artış hızı söz konusu. Buna karşı geliştirilen birçok tedavi yöntemi var. Daha önce mide kelepçesi, balon yöntemi gibi çeşitli cerrahi müdahaleler şimdi yerini “tüp mide” ameliyatlarına bıraktı. Ancak, obezitede, popüler bir tedavi yöntemi olan cerrahi müdahale kesin çözüm sağlıyor mu? Bu sorunun cevabı hastada gizli. Daha doğrusu hastadan hastaya değişim gösteriyor. Çünkü, ameliyat sonrası eski yeme alışkanlıklarının sürmesi obeziteyi yeniden ve çözümsüz olarak geri getiriyor.

OBEZİTE NASIL GERİ GELİYOR?

DENGELİ VE SAĞLIKLI BESLENMEK ÇOK ÖNEMLİ

Obezite cerrahisi sonrası en önemli problem dengeli ve sağlıklı beslenmenin öğrenilmemesi ve hastaların düzenli olarak takip edilmemesidir.

Ameliyattan sonrada sağlıklı ve dengeli beslenmenin öğrenilebilmesi için diyetisyen desteği mutlaka sağlanmalıdır. Hastalar ideal kilolarına kavuştuklarında da takipler aksatılmamalı, geriye kilo alımı önlenmelidir. Bir başka neden ise hasta ile yeterince iletişim kuramamak. Hastayı bu tedavi öncesinde ve sonrasında doğru bilgilendirmek operasyonun başarısını doğrudan etkilemektedir.

12. AYDAN SONRA KİLO ALIMI BAŞLIYOR

Bu durumdaki hastalar ameliyat sonrasında kabus gibi bir sonla karşılaşabiliyor. Zira, küçülmüş olan mide aşırı ve tatlı yeme tacizlerine dayanamayıp 12. ay sonrasında bu savaşı kaybetmekte ve geriye kilo alma dönemi başlamaktadır.

HASTALARIN YANILGISI

Yeterli bilgi sahibi olmayan hastaların beklentisinin genellikle ameliyat olduktan sonraki 6 ay, 1 yıl gibi dönemlerde belirli kurallara uyup zayıflayıp, yine eskisi gibi her türlü gıdayı tüketmek ama zayıf kalmaktır. Oysaki kalıcı hayat tarzı ve beslenme alışkanlık değişimi sağlanmaz ise verilen kilolar geri alınacaktır. Obezite Cerrahisi bu noktada transplant cerrahisi gibi değerlendirilmeli, organın mevcut durumunu korumak için en başta hasta, cerrah ve diyetisyen; iyi bir ekip oluşturup zayıflamayı değil zayıf kalmayı başarmalıdır. Yani sağlıklı beslenmenin öğrenilmesi amaçlanmalıdır.

ETKİN İLETŞİM DÜZENLİ OLARAK SAĞLANMALIDIR

Cerrahi uygulamanın ardından hekim ve hastanın sürekli iletişim halinde olması gerekmektedir. Bu durumda hasta kendini daha güvende hissetmektedir. Her ne kadar sürekli ve düzenli diyetisyen desteği alınsa da bariatrik cerrahta sık ve düzenli iletişim kurarak hastaya takip edildiğini hissettirmelidir. Ekip çalışmasında; etkin iletişimin Obezite Cerrahisi sonrasında başarıyı artırdığının unutulmaması gerekmektedir.


Kırklareli Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!