Göz hassas bir organdır. Milimetreler değil mikronlar gözde görmede önemli değişiklikler yapar. Miyop bir kişi gözünü hafif büzerse daha net görür, küçük gözlük numarası olan kişi ise gözlüksüz görür. Burada miyop gözde numarayı azaltmak için farklı bir yöntemi anlatacağız.

1 mm= 3 derece miyop: Gözün ön arka çapındaki 1 mm.lik bir uzama 3 derecelik bir miyop’ a neden olarak uzağı görmenizi bozar.
Göze gözlüğü atmak için yapılan lazerde de çok az düzleşme ile görme sağlanmaktadır. Korneada flap denilen bir parça pencere gibi kaldırıldıktan sonra lazerle ince bir tabaka eritilerek flap tekrar kapatılır. Eritilen parça nedeniyle tümsek olan kornea düzleşir ve görme sağlanır. Mikronların gözdeki hassasiyetten yararlanılarak kontakt lensle korneada düzleştirme uygulamaları ile gözlük numarasını azaltılması veya gündüz gözlüksüz görme sağlanabilmektedir.

MİYOPTA KONTAKT LENS İLE GÖZLÜK NUMARASINI DURDURMAK VEYA AZALTMAK VEYA GİDERMEK

Kontakt lens ile miyopu durdurmak veya azaltmak:

*Her kontakt lens göz numarasını durdurur mu? Hayır.
*Her kontakt lens göz numarasını azaltır mı? Hayır.
Bu iş için tasarlanmış özel kontakt lensler ve özel uygulamalar hem miyop’u durdurur hem de giderek azaltır. Miyop’ u durdurmak veya miyopu azaltmak ayrı işlemlerdir.

Orthokeratology (Ortho-K) nedir? Özel olarak tasarlanmış lensler kullanılarak miyop, hipermetrop, astigmatizm ve yakın görme gözlüklerinin numarasını sabitleme veya azaltma işlemidir. Geometrik özelliği nedeniyle kontakt lens korneayı şekillendirir. Miyopta bu kornea merkezinde düzleşme şeklinde gerçekleşir.

Lazer tedavisine alternatif mi? Göz dokularında harabiyet yapmadan görme düzeltilmektedir. İstenirse göz eski haline getirilebilir. Lazer cerrahisinin güçlü alternatifidir.

Miyop için Ortokeratoloji:

*Gözlük numarasını sabitleyen ve azaltan göz çalışmalarıdır. *Lense özel geometrik tasarım yapılarak korneanın düzleşmesini ve şekillenmesi sağlanır.
*Gece lens takılır, sabah çıkarılınca akşama kadar kişi gözlüksüz görür.
*2002 yılında (FDA) hem çocuk hem de olgun için kullanılabilir raporunu verdi.
*Her yaşta uygulanabilir, özellikle çocukluk çağında..
*Hem miyop’ un ilerlemesini önler hem de numarasını azaltır.
*Overnight lensler miyop’u azaltır ve gündüz kullanmak gerekmez.

Corneal Reshaping nedir? Göz ön merceği korneaya yeniden şekil vermektir.

Sorularınız

Overnight lensler neden fazla kullanılmıyor? Yıllarca bu işi için mücadele eden kişiyim. Firmalar kurs almayan kişiye lens setini vermiyor, lens siparişini kabul etmiyor. Ülkemizde bu iş çok kolay ama bu bir iyilik değildir.

Sert lens midir? “Rigid gas permeable (RGP) lens” yani sert lenstir. Bu özelliği sayesinde göz ön merceği korneayı şekillendirmektedir.

Hangi görme kusurlarında uygulanır? En önemlisi miyop ve astigmatlar. Bunlar bizim için daha tehlikeli ve mutlaka yapılması gereken görme kusurlarıdır.

Riski var mıdır? Uygun yerleştirme ve kullanımda da kuralına uyma şartı ile riski yoktur.

Kalıcı mı? Uygulamanın cinsine göre evet.Ama siz “Ben sadece gece lensi takayım gündüz lenssiz ve gözlüksüz göreyim..” derseniz bu farklı bir uygulamadır. ,

Gündüz de kullanmaya devam etsem: Gece lenslerini diğer lensler gibi sürekli kullanabilir miyim? Hayır. Bunlar korneayı şekillendirmeye yönelik olduğu için sabaha kadar süre olan 7-8 saat kullanmaya göre planlanmıştır. Fazla kullanımında enfeksiyon riski günlük kullanılan lense göre daha fazladır. 2006-2010 yılları arasında 39 ülkede yapılan araştırmada 10 bin kontakt lens kullanan kişide gece lensinde 20 kişide, günlük kullananlarda 4 kişi de enfeksiyon gelişmiştir. Tabii bunlar da antibiyotikle giderilmiştir.

Unutmayın! Bu lensler korneayı yeniden şekillendirmeye yöneliktir ve bu amacın dışına çıkılmamalıdır. Bulanıklık, ağrı kızarma olunca hemen çıkarmanız gözdeki sorunları ortadan kaldıracaktır. Duşta düşmemesi için gözünüzü sıkınız. Denize veya havuza girmeyiniz, kaybolur.

OVERNİGHT (UYKU) LENSLERİ

Miyop çıldırdı, artık bebekler de miyop, çocuklar da. Hem de çok yüksek numaralar sizi bekliyor. Önce durdurmak sonra azaltmak gerekiyor. 3 numaranın üzeri miyop gözde ciddi bozulmalara da neden olmaktadır. Çocuk ve aile olayın ciddiyetini anlamıyor. Çocuk “Benim arkadaşlarımın hepsi de böyle yüksek numaralı..” diyor, durumu olağan kabul ediyor. Aile ileride lazer olur düşüncesinde ama lazer de olsa göz yapıların bozulmasından doğan çocuğu bekleyen sıkıntılardan haberi yok.

Gelişme çağında göz numarasının ilerlemesi göz hekimin ve ailenin en büyük derdidir. Hekim de ve aile de işi oluruna bırakmış. Ama göz hekiminin de ailenin de yapacağı çok şeyler vardır. Miyop ilerlemesi yaşam tarzına çekidüzen verilerek önlenebilir. Geç kalan aileler için de başka önlemler alınması gerekir. Overnight lensler bunlardan biridir. Overnight lensleri, ilerleme çağındaki çocukların ve gençlerin ilerlemesini durdurmak ve azaltmak için geliştirilmiştir.

Burada 3 ayrı konu vardır:

1.Uyku lensleri gece lens takılır, sabah lens çıkarılır, gün boyu gözlük ve lens olmadan iyi bir görüş sağlanır.

2.Göz numara ilerlemesinin durdurulur.

3.Göz numarasının azaltılır.

Güvenirlik: Lazerle gözlük atma operasyonlarından çok daha güvenli, geri dönüşümü kolay. Amerikan FDA onaylıdır.

Ne zamandan beri uygulanıyor? 1960 yılından beri uygulanıyor. Sert lens uygulamaları fazla ilgi bulmadı. Son yıllarda lens teknolojisinin gelişmesi ile 1996 yılında yumuşak uyku lensi ile geliştirildi ve rahatlık sağlan

Hangi yaşlar? 5 yaşından itibaren her yaşta uygulanabilir.

Özellikle 24 yaşına kadar gelişme döneminde. Özellikle çocuklar için kolaylıktır.

Hangi numaralar? 5 -6 numaraya kadar miyop ve küçük astigmatlar, hipermetrop ve yakın görme bozuklukları

Hangi görme kusurlarına uygulanır? Miyop, hipermetrop, astigmatizm, prespiyopi (yakını görememe) Özellikle miyoplar miyoplarda numara ilerlemesi durdurulur aynı zamanda kademe kademe numara azaltılır. 5 -6 numaraya kadar miyop’ a uygulanabilir.

Sistem nasıl işliyor? Özel tasarlanmış lens kornea yüzeyini düzleştirerek görüntünün retinaya normal kişide olduğu gibi düşmesini sağlıyor. Kademeli olarak lens kavsi düzleştirilerek korneanın düzleşmesi sağlanır. Çevre bölgesindeki nedbe dokusu gelişmesi burayı sertleştirmekte ve kornea merkezini düzeltmektedir.

Ne yapmalı? Önce şu soruların cevabını vermelidir.

*Size gerekli mi?
*Gözünüz ilerlemeye meyilli bir göz mü?
*Gözünüz lens takmaya uygun mu?
*Gözlük numaralarınızın özelliği tedaviye uygun mu?
*Kornea kalınlığınız uygun mu?
*Gözyaşı düzeyiniz yeterli mi?
*Alerjiniz var mı?

Bu lensler;

Korneayı şekillendirmeye yönelik lenslerdir. Farklı amaçta olması nedeniyle diğer lenslerden farklı tasarımdadır. Bu nedenle sadece gece boyu takılır. Yanlara baskı yapıp kornea orta bölgesini düzeltir, yani görmenin sağlandığı orta alanda işlem yoktur. Dokunarak değil negatif ve pozitif basınç oluşturarak korneayı şekillendirir.

Gözdeki değişim fazla mı olur? Saçınızın telini düşünün, onun kalınlığından çok daha azı gözünüzde değişiklik gerçekleştirilir.

Sabah kalkınca ve lensi çıkarınca 10/10 gibi gözlüksüz veya lenssiz mükemmel bir görmeye sahip olursunuz ve bu görüşü gün boyu korursunuz. Bir gün lens takmayı unuttursanız ertesi güne kadar yine gözlüksüz görürsünüz.

Neden pahalı? Bu kişiye özel üretimdir. Ölçülendirme yapıldıktan sonra üretim merkezine gönderilerek kişiye özel üretim yapılmaktadır. Bunu hazır elbise veya kişye özel dikilen elbise olarak değerlendirebilirsiniz.

Ne gibi düşünebilir? Köşeli karpuz üretimi gibi düşünebilirsiniz. Karpuz bir kalıbın içinde üretiliyor, küre gibi değil kutu gibi büyüyor.

Göz doktoruna geldim, beni neler bekliyor? Göz doktoru gözyaşı, alerji, göz numarası yönünden değerlendirir, göz ön merceğinin haritasını 3 boyutlu video şeklinde çeker ve üretim yapan firmaya gönderir. Firma bulguları değerlendirir ve lensi gönderir.

Farkında mısınız? Burada iki ayrı işlem uygulanmaktadır. Birincisi gece lens takayım gündüz gözlüksüz veya lenssiz göreyim diyen grup diğeri göz numarasını azaltacak veya düzeltecek hasta grubudur.

Doktor yönetiminde: Diğer lens kullananlar gibi değil, doktor yönetiminde ve gözetiminde yapılan bir uygulamadır.

Küçük numaralar: Küçük numaralarda düzelme süreci daha hızlı ve kısa sürelidir. Görmede düzelme yüksek numaralar için birkaç haftayı alır.

Rahat mı? Yumuşak kontakt lens rahattır. Sert lenste rahatlığın sağlanması biraz daha uzun zaman ister. Ama uykuda olduğunuz için bunlar sorun olmaz.

Tedaviyi istediğim zaman kesebilir miyim? Evet, kesebilir, gözlüğe dönebilir, ara verip tekrar başlayabilirsiniz. Veya lens diğer lenslerden kullanıyorsanız ona dönebilirsiniz. Veya lazer de olabilirsiniz.

Lazer mi olsam? Biz sadece 32 tane göz doktorunun çalıştığı bir hastanede 8 gözlüklü doktorun hiç birinin lazer olmadığını hatırlatalım….


İstanbul Göz Doktoru uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!