Mikro sinüsektomi avantajları

Mikro sinüsektomi avantajları

Bu yazıda mikro sinüsektomi yönteminin diğer klasik yöntemlerden farklarını bulacaksınız.Kıl dönmesi (pilonidal sinüs) hastalığında uygulanan tedavi yöntemleri arasında en üstün ve başarılı sonuçları sağlayan Mikro Sinüsektomi diğer tedavi ve ameliyat yöntemlerinden üstünlülükleri şu şekilde sıralanabilir;

Mikro sinüsektomi tekniğinin üstünlükleri

*Tekrar ihtimali klasik ameliyatlarda % 40 lara çıkarken mikro sinüsektomide % 3-10 civarıdır.

*İş gücü kaybı ameliyatlarda 2-6 hafta, mikro sinüsektomide 1-2 saattir

*Ameliyatta 15 gün istirahat önerilirken mikro sinüsektomide aynı gün işe dönülebilir

*Ameliyatlarda 12-30 cm iz kalırken, bu iz mikro sinüsektomide görünmeyecek kadar ( 1-2 cm ) küçüktür.

*Tekrar ihtimali klasik ameliyatlarda % 7-40 arasında görülürken mikro sinüsektomide % 3-5 civarıdır.

*Hastalığın tekrarlaması halinde normal ameliyatlarda gereken 2.ameliyat daha zor yapılıp daha çok iş gücü kaybına sebep olur. Ancak mikro sinüsektomide aynı kolaylıkla 2.seans yapılmaktadır.

*Mikro siünüsektomi sonrası tekrarlayan durumda normal ameliyat yapılabilirken normal ameliyatlardan sonra tekrar halinde mikro sinüsektomi genellikle yapılamamaktadır.

*Geniş yaralanma sebebiyle ameliyat sonrası % 10-15 oranında görülebilen iltihaplanma, dar alanda çalışıldığı için mikro sinüsektomide % 1-2 civarındadır.

*Maliyet ameliyat yapıldığı hastaneye göre 4 000-15 000 TL arasında değişirken mikro sinüsektomide 900 - 2000 TL arasında değişir

*Ameliyat sonrası ağrı 3 gün şiddetli olarak 15 gün sürer. Bu ağrı mikro sinüsektomide ağrı kesici almayı gerektirmeyecek düzeyde olur.

*Ameliyat sonrası geniş yara alanında oluşacak kirli kanı emmesi için vakum aleti (dren) takılırken mikro sinüsektomide dren gerekmez.

*Narkozla yapılan ameliyattan sonra en az bir gün hastanede yatmak gerekirken, mikro sinüsektomiden 10 dakika sonra hasta işine dönebilir.

*Normal ameliyat sonrası 10-15 gün banyo yasaklanırken Mikro sinüsektomi tedavisinden 72 saat sonra banyo yapılabilir,havuza veya denize girilebilir.

Tüm bu avantajlar yanında micro sinüsektominin en önemli dezavantajı ileri vakalara uygulanamamasıdır.Micro sinüsektomi şansını kaybetmemek için zamanında ameliyat olunmalıdır.

Bu makale 20 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Atilla Kaya

Op. Dr. Atilla Kaya, 1961 yılında Malatya’da doğmuştur. İlk, orta ve liseyi Malatya'da bitirerek lisans öncesi eğitimini tamamlamıştı. 1980 yılında üniversitesi sınavını kazanarak Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini başlamıştır ve lisans eğitimini 1986 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanını almıştır. İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda ihtisasını tamamlamıştır. Yandal eğitimini Genel Cerrahin’in alt branşı olan Proktoloji (Hemoroid ve Kıl Dönmesi) alanında yapmıştır. Mardin Nusaybin Akarsu Nahiyesi Sağlık Ocağı, Ankara Gölbaşı Belediye Tabipliği, İstanbul Samatya Hastanesi, Ankara Elmadağ Devlet Hastanesi ve Osmaniye Devlet Hastanesi’nde görev yapmıştır. Op. Dr. Atilla Kaya, birçok hastane ve klinikte çalışmıştır. 2006 yılından itibaren ortağı olduğu Medicalart Cerrahi Kliniği'nde çalışmalarını ...

Etiketler
Fenol tedavisi
Op. Dr. Atilla Kaya
Op. Dr. Atilla Kaya
İstanbul - Genel Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube