Mide balonu nedir?

Mide balonu nedir?

Mide balonu, içi sıvı veya hava ile doldurulabilen yumuşak silikon bir materyaldir.Endoskopik bir işlem yardımı ile mide içerisine yerleştirilmekte ve yerleştirme işlemi yaklaşık 20 dakika sürmektedir.

Mide balonu tedavisi, cerrahi olmayan obezite tedavileri arasında başı çekmektedir. Bu yöntem açlığın kısmen azalması ile daha az yemek yemeyi sağlayarak beslenme alışkanlıklarının değiştirilerek kilo verdirilmesini sağlamaktadır.

Başarılı şekilde uygulanmış bir yöntem ve hastanın bu konudaki uygun yaşam değişiklikleri ile ortalama 7-25 kg arasında bir kilo kaybı sağlanabilmektedir.

Bu noktada mide balonu ile kalıcı olarak kilo vermek isteyenlerin, bireysel anlamda beslenme alışkanlıklarını değiştirmeleri gerektiğini iyi kavramaları gerekmektedir. Yani balon takılmasını takiben dilediğini yiyerek zayıflamak diye bir algı yanlış olacaktır.

Kimlere Balon Uygulanabilir?

Mide balonu bariatrik cerrahi geçirmeye aday olan ancak ameliyattan önce cerrahi risklerin azaltılması gereken hastalarda, vücut kitle indeksi >30 olan ve yandaş hastalığı olanlarda, vücut kitle indexi >35 olan ve yandaş hastalığı olmayanlarda, yine vücut kitle indexi 30-39 arası olan ve obezitenin hastanın genel sağlık durumu ile ilgili risk yarattığı durumlarda ve daha önceden cerrahi olmayan kilo verme yöntemi denenmesine ragmen fayda görememiş hastalarda uygun değerlendirme sonrasında uygulanabilmektedir.

Kimlere uygulanmaz?

Özefajit, gastrik ülser, duodenal ülser veya spesifik iltihabi hastalılardan Crohn hastalığı gibi hastalığı olanlar,

Özefageal varisleri olanlar,

Alkol ve madde bağımlıları,

Daha önceden geçirilmiş bariatrik cerrahisi olan mideli hastalar,

Çok geniş hiatal hernisi olanlarda uygulanması önerilmez.

Mide balonunun kendiliğinden sönmesi ve çıkması mümkünmü?

Mide balonunun halk arasındaki deyimiyle patlaması yani yavaş yavaş haznedeki serumun sızarak sönmesi durumuna nadir de olsa rastlanabilir. Bu durumda mide balonu kendiliğinden barsaklara kaçabilir ve doğal yollardan dışarı atılabileceği gibi, barsaklarda ileus adı verilen barsak tıkanıklığına yol açabilir. Bu durumda hastanın takibe alınması ve gereğinde cerrahi yöntemlerle tedavisinin sağlanması gerekebilir.

Yerleştirme işlemi nasıl yapılır?

 Mide balonu işlemi tamamen endoskopik olarak yapılmakta olup deneyimli ve aktif bir ekip tarafından normal bir endoskopi süresine 10-15 dakikalık bir sure eklenerek tamamlanmaktadır.

 Normal endoskopik incelemeden sonra eğer midenizde mide balonu yerleştirilmesine tıbben engel bir durum olmadığı görülürse, balon yerleştirme işlemine geçilir ve size uygun seçilmiş olan mide balonu ağız yoluyla kapalı bir halde midenize endoskop yardımı ile kontrollu bir şekilde gönderilir. Takiben mide içerisinde uygun pozisyonu alması sağlanarak yaklaşık 500-550 cc miktarda metilen mavisi adı verilen özel bir boyalı serum ile şişirilmektedir.

İşlem sonrası dönem nasıl olmaktadır?

Işlemin yapıldığı aynı gün evinize taburcu olabilir, hatta işinize dönebilirsiniz. Mide balonu vücuda yabancı bir cisim olduğundan ilk 2-3 günde olan ve bir haftaya uzayan kramp tarzında ağrılar, bulantı ve  balona karşı intolerans olabilir. Bu durumun şiddeti kişiden kişiye değişiklik göstermekle beraber bu dönemi rahat geçirmeniz için bazı medikal ilaç desteği hekiminiz tarafından sağlanmaktadır.

Hangi durumlarda doktoruma ulaşmalıyım?

Bahsedildiği üzere olan bulantı,kusma ve kramp tarzında olan ağrılar dışında olan kesilmeyen kusma, kan kusma, ağızdan mavi boyalı kusma, idrar renginde değişiklik ( yeşil mavi tonlarda boyanma) gibi durumlarda doktorunuzla temasa geçmeniz uygun olacaktır.

Op.Dr.İbrahim Çolhan

Bu makale 20 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. İbrahim Çolhan Genel Cerrahi

Yazar toplam 8 makale yazdı.

Etiketler
Mide balonu uygulaması
Op. Dr. İbrahim Çolhan
Op. Dr. İbrahim Çolhan
İstanbul - Genel Cerrahi
x
Facebook Twitter Instagram Youtube