Metabolizmasının yavaş olduğunu düşünenler için kilo vermeyi hızlandıracak 5 basit ipucu!!

Metabolizmasının yavaş olduğunu düşünenler için kilo vermeyi hızlandıracak 5 basit ipucu!!

Daha önce diyet yapmış herkes bilir ,kilo vermek için diyete başladığımızda düzenli tartılırız ve kiloların yavaş yavaş gittiğini görünce paniğe kapılır, asla hedeflediğimiz kiloya ulaşamayacağımızı düşünürüz. Uyguladığımız beslenme programına göre, metabolizmamızı dolayısıyla kilo vermemizi kolaylaştıracak ve hızlandıracak  birçok faktör vardır. Aşağıdaki maddelerden uyguladığınız beslenme programınıza uygun olanları seçerseniz , istediğiniz kiloya çok daha çabuk ve kolay ulaşabilirsiniz.
 
*Daha Çok Sebze Yiyin

Lahana , marul, ıspanak, brokoli vb gibi düşük kalorili ve yüksek posa içeriğine sahip besinleri ağırlıklı tüketmek , vücudumuzun ihtiyacı olan vitaminleri sağlarken aynı zamanda içerdiği bol posa sayesinde sindirim sistemimizin sağlıklı bir şekilde çalışmasını  sağlar. Gün içinde düşük kalorili bu besinleri tüketmenin bir diğer avantajı metabolizmaya sinyaller göndererek depolanmış yağların yakılmasını sağlamaktır.

*Daha çok su için

Birçoğumuz ihtiyacımızı karşılayacak yeterli miktarda su içmeyi zor buluruz ancak su tüketimini artırmak için çaba göstermeliyiz. Vücudumuzun ihtiyacını karşılayacak yeteli miktarda su tüketmek organ fonksiyonlarımızın düzenlenmesini sağlarken kaslarımızın daha iyi çalışmasını sağlar. Ayrıca vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur, cildin hidrasyonunu korur ve genel olarak kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlar.  Vücudumuzun iyi bir şekilde hidrate olması kilo vermeyi hızlandıran en kolay yollardan biridir.

*Rafine Besin Tüketimini Azaltın

Rafine gıdaların aşırı tüketimi,ciddi kilo artışının altını çizmekte. Aslında rafine gıdalar en iyi ; ne doğal üründen var olmuş ne de normal görünümüne benzeyen orijinal formuna benzemeyen gıda olarak tanımlanabilir. Kilo kaybının devamını sağlayabilmek için rafine gıda tüketimini minimum düzeye indirgemeliyiz. Ekmek, patates, patates cipsi, kızarmış gıdalar, çok pişmiş etler, işlenmiş besinler rafine gıdalara örnek gösterilebilir aslında mevcut formu korunmamış tüm gıdaları rafine besin sınıfında düşünebiliriz.

*Yağ Yakımını Hızlandıran Besinler

Birçok besin metabolizmada yağ yakımını hızlandırmaya yardımcı olur bunu vücut sıcaklığını ve enerji harcamasını artırarak yaparlar. Bu besinlerden gün içerisinde küçük porsiyonlarda tüketmek ekstra kalori harcamanızı artırarak ,kilo vermenizi hızlandırır. Kırmızı biber, sarımsak, zencefil, tarçın, yeşil çay  bu besinlerin  başında gelir ki yağ yakma potansiyelleri yüksek olan belli başlı besinlerdir.

*Kardiovaskuler Egzersizler

Hepimiz fiziksel aktivitenin vücutta yağ yakımını hızlandırdığını biliyoruz. Belki yoğun iş hayatımıza ve çalışma rutinimize bağlı olarak uzun süren kardio egzersizleri yapmanın zorlukları olabilir. Ancak gün içerisinde yapılabilecek  daha kısa süren seanslara sahip kardio egzersizler tercih edebiliriz. Dans, yüzme, bisiklet, jogging, tempolu yürüyüş  uygulaması kolay kardiyo egzersizlerine örnektir.
 
Kilo Kaybını Hızlandırmak İçin Ne Yapmalıyız?

Hepimiz kilo vermemizi hızlandırmak için  uygulanması gereken adımları takip etmeye çalışırız oysa bu adımlar kadar önemli olan diğer bir şey metabolizma hızımızı yavaşlatmamak için yapılmaması gereken şeyleri bilmektir .
Metabolizmayı yavaşlatmamak ve kilo kaybını hızlandırmak için yapılması gerekenleri kısaca özetleyebiliriz:

Beslenme programımızı uygulayarak hızla kilo kaybederken asla aç kalmamalıyız. Aç kalarak başlangıçta gerçekten birkaç kilo verebiliriz ama bir süre sonra vücut kendini koruma  moduna geçer, yağ ve sıvı depolamaya başlar ki bu da  hareketimizi kısıtlayacak ve dolayısıyla kilo almamızı sağlayacaktır.

Asla hızlı kilo vermemizi sağlayacak besin destekleri kullanmamalıyız. Bunlar hızlı kilo vermemize büyük oranda yardım ettikleri iddiasıyla kafamızı karıştırabilir ancak karaciğer ve böbrek harabiyeti, hiperaktivite, çarpıntı ve daha  kötü ciddi yan etkileri vardır. Güvenilirlikleri yoktur, ciddi riskleri vardır ve beslenme alışkanlıklarımızda, yaşam tarzımızda değişiklik yapmadıkları için kalıcı kilo kaybı sağlamazlar.
Sağlığımızı garanti altına almak için daha hassas davranmamız gereklidir.

Kilo vermemizin hızlanmasına yardım eden bir diğer faktör olan fazla egzersizi, yine uygulamamamız gereken adımlardandır. Daha uzun antrenmanlarda daha iyi performans göstermek, yoğunluğumuzu artırmaya çalışmamız için  bile antrenman yapmak iyidir, ama tedbirli davranmalıyız ve vücudumuzu zorlayacak işaretlere dikkat etmeliyiz. Eğer bir acı, ağrı hissedersek, nefes alma problemi yaşarsak veya kaslarımız zayıflarsa aşırıya kaçtığımız egzersizin belirtileri ortaya çıkmış demektir
Antrenmanlarımızda, performansımızı  artırmaya yönelik bile olsa  ,yaralanmalara sebep olacak ve kontrol edemeyeceğimiz kadar aşırıya kaçmamalıyız.
Konuyla ilgili uzmanlardan destek almak oldukça önemlidir. Kilo vermeye karar verdiğimizde ve kilo vermeye yönelik hazırlanmış programı uygulamaya başladığımızda hemen sonuç almak isteriz ancak unutmamız gereken en önemli şey hızlı kilo kaybının sağlığımız ve yaşam kalitemiz üzerinde ciddi zararları olabileceğidir.
Kilolarınızdan, karnınızdaki yağlanmadan utanmanız için hiç neden yok önemli olan biran önce onlardan kurtulmaya karar vermek ve sizin için size özel hazırlanmış beslenme programını uygulamaktır.
 

Bu makale 19 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dyt. Merve Tığlı Çınar Diyetisyen

Yazar toplam 9 makale yazdı.

Etiketler
Kilo vermek
Uzm. Dyt. Merve Tığlı Çınar
Uzm. Dyt. Merve Tığlı Çınar
Ankara - Diyetisyen
x
Facebook Twitter Instagram Youtube