Memede tel işaretleme ile yapılan biyopsi tekniği nedir ?

Memede tel işaretleme ile yapılan biyopsi tekniği nedir ?

Meme muayenesinde ele gelmeyen, saptanamayan fakat yapılan görüntüleme yöntemleri sonrasında şüpheli bulunan ve alınmasına karar verilen dokunun yerinin ameliyat öncesi işaretlenmesi ve çıkarılması işlemidir.

İşaretleme yöntemlerinden biriside mamografi, ultrason ya da mr rehberliğinde tel yerleştirilmesidir. İşlem radyoloji bölümünde yapılır ve hasta oradan ameliyathaneye alınır.Bu işlem ameliyatla aynı gün yapılır. Lokal anestezi uygulandıktan sonra, içinde ince bir tel bulunan işaretleme iğnesi görüntüleme rehberliğinde şüpheli bölgeye yerleştirilir.Telin ucu kanca şeklinde olduğu için dokuya tutunur.

Meme cerrahı şüpheli olan oluşumu çıkarır, doğru alanın çıkarıldığından emin olmak için ameliyat esnasında dokuyu filme göndererek spesmen mamografisi dediğimiz dokunun filmi çekilir.Bu filmde doğru alanın çıkarılıp çıkarılmadığı incelenerek cerraha bilgi verilir ve işlem tamamlanır.Daha sonra dokuya patolojik inceleme yapılır.Cerrahi işlem ortalama 30 dakika sürer ve tercihen sedasyon dediğimiz hasta anestetik ilaçlarla hafif uyutularak yapılır.Günübirlik yapılan bir cerrahi işlemdir.


Bu makale 21 Mayıs 2020 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Ali Özlük

Op. Dr. Ali Özlük, 1966 yılında Kırıkkale’de doğdu. Tıp eğitimini 1989 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde ve mezuniyetinin ardından, ihtisasını 1997 yılında Ankara Onkoloji  hastanesinde tamamladı ve genel cerrahi uzmanı  unvanını aldı. 1997 ile 1999 yılları arasında Serik Devlet Hastanesi’nde; 1999 ile 2008 yılları arasında Antalya Devlet Hastanesi’nde ve 2008 ile 2011 yılları arasında Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yaptı.2011 ile 2015 yılları arasında Antalya Memorial-Medstar hastanesinde görev yaptı. Halen Özel muayenehane hekimliği yapmaktadır. 1992 yılından bu güne meme hastalıkları ve meme kanseri cerrahisi ile ilgilenmektedir. 2011 yılında İtalya ‘da Milano’da IEO (Avrupa Kanser Merkezi) ve 2014 yılında Pittsburg Magee-women Hospıtal meme kanseri tedavisi  ve onkoplastik cerrahi ile ilgil ...

Op. Dr. Ali Özlük
Op. Dr. Ali Özlük
Antalya - Genel Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube