Tüp mide ameliyat sonrası yaşamda dikkat edilmesi gerekenler
Tüp mide ameliyat sonrası yaşamda dikkat edilmesi gerekenler

YENİ VÜCUDA ALIŞMAK GERÇEKÇİ BEKLENTİLER İÇİNDE OLMAK VERİLMİŞ KİLOLARI KORUMAYA ÇALIŞMAK

DESTEK OLABİLECEK GERÇEK ARKADAŞLAR EDİNMEK VÜCUDUN SARKAN BÖLGELERİ İÇİN PLASTİK CERRAHİ MÜDAHALESİ

Acıkmanın Psikolojik Temelleri

İnsanlar doğum anlarından itibaren yemek yeme ihtiyacı ile karşı karşıyadır ve bu bireyler için hayati bir önem taşımaktadır. Fakat yemek yemek bebeklikten yaşlılığa kadar sadece fizyolojik ihtiyaçları karşılamak için yapılan bir davranış değildir. Bebeklik döneminde yemek yeme davranışının bir bebek için tek anlamı karın doyurmakla yani tokluk hissi dediğimiz his ile sınırlı kalmamaktadır. Açlığın doyurulmasıyla bebek, iyi ve güvende olduğu hissiyle tanışmış olur. Çünkü açlık en erken ‘acı çekme’ iken, tokluk en erken ‘rahatlamadır’. İşte yemek yeme ve her zaman tok kalma isteğinin temeli bu döneme dayanmaktadır.

Bireyin kendi bedenini nasıl algıladığı, sorunlarla baş edemediği durumlar karşısında neler yediği ya da yemek yeme davranışını hangi durumlar karşısında seçtiği gibi konular obezite tedavisinin psikolojik boyutunu kapsamaktadır.

Obezite Cerrahisinin Obez Bireylerde Kilo Kaybındaki Rolü

Obezite cerrahisinde kullanılan ameliyat tekniklerinde hastalarımız için özetle 3 amaç hedeflenir. Bunlar;

Hastanın midesini küçültmek. Küçülen mide nedeni ile hastalar daha küçük porsiyonlar ile beslenmeye başlarlar.

İştahı baskılamak. Özellikle midenin Fundus denen bölgesi ameliyat ile alınarak ghrelin iştah hormonu alınmış ve hastanın iştahı bu sayede baskılanmış olur.

Bağırsakların bir kısmı bypass edilerek gıdaların emilimi bozulur yenilen gıdaların bir kısmının emilmemesine ve hastanın vücuduna kalori girişinin kısıtlanmasıdır.


İstanbul Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!