MEME KÜÇÜLTME

Meme küçültme ameliyatı estetik bir ameliyat olmasınının yanısıra plastik cerrahinin rekonstrüktif ameliyatları arasında sayılmaktadır. Fazla olan meme ve yağ doku ile birlikte cilt çıkarılır ve meme kişinin vücut ölçülerine uygun şekilde yeniden şekillendirilir. Bu nedenle bu tip ameliyatlar basit bir küçültme işlemi olarak algınmamalı ve mutlaka plastik cerrahlar tarafından yapılması gereklidir.

Memenin büyüklüğü fiziksel görünümü etkilediği kadar sağlık sorunlarını da tetiklemektedir. Bunlar arasında boyun ve sırtta ağrı, büyüklük ile birlikte eşlik eden sarkma nedeniyle kişilerde kamburluk oluşması, omuzlarda sütyenlerin yapmış olduğu baskı nedeniyle çökmeler olması, meme altlarından ve aralarında ciltlerin birbiri ile teması nedeniyle pişikler ve kötü kokuların oluşması yer almaktadır.

Meme küçültme ameliyatlarında amaç memenin küçültmesi ile birlikte meme iyi bir şekil vermek, mümkün olduğunca simetri sağlamak ve en az yara izi bırakmaktır. Ameliyat için yaş sınırlaması yoktur. Ancak böyle bir ameliyat düşünenlerin ameliyat sonrasında hamilelik planlamaması sonuçların kalıcılığı açısından önemlidir. Sonuçların kalıcığını etkileyen bir diğer faktör ise meme dokusunun kalitesidir. Meme dokusu yoğun olan kadınlarda sonuçlar uzun süre kalıcı olmaktadır.

Meme küçültme ameliyatı genel anestezi altında yapılan yaklaşık 2,5-5 saat süren bir ameliyattır. Ameliyat bitiminde her iki memeye 1 er adet olmak üzere dren denilen ince borular konulur ve hasta ameliyat sonrasında da 6 hafta kullanacağı sporcu sütyeni şeklinde özel bir sütyen ile ameliyattan çıkar. Ameliyattan sonra hastanede1-2 gün kalınır. Uygulanan yönteme göre izlerin şekli değişmektedir ancak hangi yöntem ile olursa olsun meme başının olduğu kahverengi kısım etrafında yuvarlak bir iz mutlka olur. Buna ilaveten meme başındn aşağı doğru inen 5-7 cmlik düz bir çizgi şeklide iz olabileceği gibi, bu ize ilave olarak meme kıvrımına paralel test T olarak adlandırılan bir iz de olabilir. Bütün cerrahi işlemlerde olduğu gibi izler özellikle 2-4. aylarda belirgin (kırmızı-kabarık-hafif kaşıntılı) olup sonrasında solmaya başlar ve ortalama 1yıl içinde kişinin deri özelliğine bağlı olarak son halini alır.


Bursa Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!