Meme başı akıntıları hakkında
Meme başı akıntıları hakkında

Meme Başı Akıntıları

Aniden meme başından akıntı gelmesi sizi endişelendirebilir. Ancak bu durum nadiren ciddi bir hastalıktan dolayı olur. Çünkü memede bezler vardır ve bu bezler, gebe olmasanız bile bazen sıvı salgılayabilirler.

Meme Başı Akıntısı Nedir?

Emzirme döneminde olmadan, meme başından sıvı madde gelmesidir. Meme başına pek çok kanal açıldığı için bu kanallardan bazılarından süt de gelebilir. Memelerin her ikisinden ya da sadece birinden akıntı gelebilir. Akıntı kendiliğinden ya da memenin sıkılmasıyla oluşabilir. Akıntının rengi süt gibi olabileceği gibi sarı, yeşil, kanlı veya kahverengi olabilir. Yoğunluğu da su gibi akışkan ya da koyu şekilde olabilir. İlerleyen yaşlarda ve gebelik sayısında artma oldukça, meme başından akıntı gelme olasılığı da artmaktadır.

Neden Olur

Meme başı akıntısı tamamen normal kişilerde de olabilir. Sürekli meme başının emilmesiyle de uyarı sonucunda akıntı oluşabilir. 40 ve 50 li yaşlarda meme kanalının genişlemesi sonucunda da akıntı oluşabilir. Bazen de meme kanalı içinde kanser olmayan dokular gelişir. Bunlar kanlı, koyu bir akıntıya neden olurlar. Meme başının yakınında elinize bir kitle geldiğini hissedebilirsiniz. Vücutta süt üretimini sağlayan hormonun (prolaktin) artışı da memeden süt gelmesine neden olur. Normalde doğumdan sonra süt üretimini sağlamak için salınır. Ancak bu hormonda dengesizlik olursa diğer zamanlarda da süt gelebilir. Bunun nedeni doğum kontrol hapı olabildiği gibi hipofiz bezinde veya tiroid bezindeki tümörden dolayı da olabilir.

Göğüs kafesine gelen aşırı darbeler de meme başından açık sarı ya da kanlı akıntı gelmesine neden olabilir. Meme başında apse gelişimi iltihaplı kanlı akıntıya neden olabilir. Bu durum daha çok emziren annelerde, meme başından mikrop girmesiyle olur. Meme kırmızı, şiş ve dokunmaya karşı hassas durumdadır. Memenin fibrokistik hastalıklarında açık sarı ya da açık yeşil bir akıntı görülebilir. Bu hastalıkta memede kitle ve hassasiyet olur. Kadınların yarısında görülen bir durumdur. Meme başı akıntılarının nedeni nadiren kanser olabilir. Süt kanalının içinde ya da dışında gelişen kanser dokusu kanlı akıntıya neden olabilir.

Tanı Nasıl Konur

Öncelikle doktorunuz size meme başı akıntınızla ilgili sorular soracaktır. Rengi, miktarı, tek meme başından mı yoksa her iki meme başından mı oluyor , kendiliğinden mi yoksa sıkınca mı geliyor , ateş, ağrı, kızarıklık, bulanık görme, baş ağrısı gibi başka şikayetler var mı , göğsünüze gelen bir darbe oldu mu gibi ve kullandığınız ilaçlarla ilgili sorular soracaktır. Bu bilgilerin ve muayenenin ardından altta yatan nedeni bulmak için kan tahlili, mamografi, meme ultrasoundu veya manyetik rezonans gibi daha ileri tetkikler de istenebilir. Ayrıca gerekirse meme başı akıntısından örnek alınarak inceleme de yapılabilir.

Tedavi Nasıl Yapılır

Tedavi altta yatan nedene göre olacaktır. Enfeksiyon durumunda antibiyotik verilecektir. Süt kanallarının genişlemesi varsa ılık kompres ve ağrı kesiciler önerilecektir. Süt kanalında kitle varsa takip edilecek ve gerekirse ameliyat yapılacaktır. Hormonal bozukluk varsa bununla ilgili ilaçlar verilecektir. Fibrokistik hastalıkta her hangi bir tedavi gerekmez ancak mamografi ile takip yapılması gereklidir. Kanser tedavisi ise ameliyatla olur ve gerekirse kemoterapi, radyoterapi de yapılacaktır.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!