Meme ağrısı her yaş kadında görülebilen bir belirtidir. Meme ağrısını adetlere bağlı (döngüsel) ve bağlı olmayan (döngüsel olmayan) diye iki şekilde ele almak gerekir. Her ikisinin de tedavisi mümkündür. Her iki tip ağrı da tek memede, her iki memede birden veya memenin sadece bir bölümünde olabilir. Nadiren meme kanserlerinde de ağrı görülebilir. Meme ağrısı şikayetinde doktora gitmek ve ağrının nedenini mutlaka araştırmak gerekir.

-Adete bağlı meme ağrısı: Genellikle adetten önceki bir haftalık dönemde hissedilir ve adet ile birlikte kaybolur. En sık 30-40 yaşlarında görülür. Hormon tedavisi gören menopozdaki kadınlarda da ağrı olabilir.

Ağrının tam olarak nedeni bilinmemekle birlikte yumurtlama döneminden sonra memede meydana gelen hücresel değişikliklerin gerginliğe ve ağrıya neden olduğu düşünülmektedir. Bunun dışında doğum kontrol hapları ve bazı depresyon ilaçlarının da ağrıya neden olduğu bilinmektedir. Esansiyel bir yağ asidi olan GLA (gamolenik asit) nın az olması da ağrıya neden olabilmektedir.

Ağrının ilaçlardan kaynaklandığı düşünülüyorsa daha düşük dozlar denenmeli veya ilaç kesilmelidir. Doğum kontrol hapları ağrıya neden oluyorsa kontrol yöntemi olarak spiral gibi farklı yöntemler tercih edilmelidir.

Tedavide ağrı yapan ilaçların azaltılması veya kesilmesinin yanı sıra, eksik olan yağ asidini içeren primerose yağı kullanılması, kahve ve çikolata tüketiminin azaltılması, yeterince sebze ve meyve tüketmek faydalı olur. Memeleri tam sarıp sıkmayan ve taşıyan bir sütyen kullanımı ağrıyı azaltabilir. Ağrı çok fazla olduğunda antienflamatuar ilaç gurubu ( ibufen,diklofenak vs.) da fayda sağlar.

Daha ciddi ağrılarda östrojen hormonunu baskılayan ilaçlar (tamoksifen, bromokriptin, danazol) faydalı olabilir. Ancak bu ilaçların yan etkileri olduğundan, uzayan ve şiddetli ağrılarda doktor tavsiyesi ve kontrolünde kullanılmaları gerekir.

Adete bağlı olmayan meme ağrısı

Bu ağrı herhangi bir zamanda ortaya çıkar, süresi ise değişkendir. Bu ağrı doğrudan meme ağrısı olabileceği gibi, kas, eklem veya kalp ağrısı gibi ağrıların memeye yansıması şeklinde de olabilir. Yansıyan ağrıların dışındaki ağrıların nedeni tam olarak bilinmemektedir. Her yaşta görülebilir. Tedavisi adete bağlı ağrı tedavisi ile aynıdır.

Burada önemli olan ağrının altında yatan ciddi bir neden varsa atlanmamasıdır. Unutmamak gerekir ki ender de olsa meme kanseri de kendini ilk önce ağrı ile belli edebilir ve meme ağrısı sanılan bazı ağrılar başka organlardaki önemli hastalıkların belirtisi olabilir.


İstanbul Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!