Erişkin dönemde kansere yakalanma riski ergenlikte çok yağlı beslenmeyle bağlantılıdır

Erişkin dönemde kansere yakalanma riski ergenlikte çok yağlı beslenmeyle bağlantılıdır

Michigan State Üniversitesi araştırmacılarına göre, aşırı kilolu olmasalar bile ergenlik dönemlerinde çok yağlı beslenen kızların, hayatlarının ileri dönemlerinde kansere yakalanma riskleri daha fazla olabilir. Çok yağlı beslenmenin şişmanlık dışında farklı zararlı etkileri vardır. Kişi çok yağlı beslendiği halde aşırı kilolu değil diye kansere yakalanma riski yoktur denemez.

Bu sonuçlar, ABD Ulusal Çevre Sağlık Enstitüsü ve Ulusal Kanser Enstitüsü'nün 2003 de kurduğu ve 2010'a kadar finanse ettiği, Michigan State Üniversitesi'nin Meme Kanseri ve Çevre Araştırma Merkezi'nde saptanmıştır.

Merkezin yöneticisi olan fizyoloji profesörü Sandra Haslam ve Doğal Bilimler Koleji'nde dekan ve aynı zamanda mikrobiyoloji profesörü olan Richard Schwartz, araştırmayı beş yıllığına, birleşik devletlerin bağışladığı 2.3 milyon dolar ile genişletiyorlar. Bu fonu, anne karnından erişkin döneme kadar çevresel faktörlerin, meme kanseri oluşumundaki etkilerini araştırmak için kullanacaklar. Bu araştırma ülke çapında Meme Kanseri ve Çevresel Araştırma Programı'nın bir parçası olarak hayata geçecek.

Dr. Haslam durumu şöyle açıklamaktadır: "Ergenlik, salgı bezlerinin ve memenin yapılandığı dönem olması itibariyle çok önemlidir. Hayvanlar üzerinde yaptığımız ön araştırmada gördük ki, ergenlikte çok yağlı beslenme, erişkin dönemde meme bezlerinde iltihaplanmanın zeminini hazırlıyor. Buda meme kanserine yol açıyor."

Bu araştırma ekibin önceki bulgularının üzerine kurulmuştur: "Progesteron hormonu meme bezlerinde iltihaplanmaya yol açabilecek genleri harekete geçirir. Bu iltihaplanma meme kanseri riskinin artmasında başlıca etken oluşturabilir." Bu sonuçlar geçen yıl Journal of Steroid Biochemistry and Molecular Biology'de yayınlanmıştır.

Haslan ve Schwartz ergenlikte çok yağlı beslenmenin, progesteron araştırmasındaki etkilerin çoğunu gösterdiğini ortaya çıkarmıştır. Dr. Schwartz: "Progesteron ile hangi genlerin harekete geçtiğini saptamış olmak bize yağlı beslenme ile aynı genlerin harekete geçebileceğini gösterdi. Görünen o ki, hem progesteron hem de yağlı beslenme aynı yollarla meme bezlerinde iltihaplanmaya yol açmaktadır."

Yağlı beslenme nedeniyle oluşan iltihaba bağlı değişimler, yoğun bir gelişme ve hücre bölünmesi dönemi olan ergenlik gibi can alıcı bir dönemde vuku bulduğunda, etkileri hayat boyu sürebilir.

Haslam ve Schwartz bulgularını test etmek yani sağlama yapmak amacıyla, meme kanserinin iki farklı fare modeli ile ergenlikte çok yağlı beslenmenin etkilerini analiz edecekler. Ayrıca çok yağlı beslenmenin etkilerini bertaraf etmek için bazı iltihap önleyici müdahaleleri test edecekler.
 

Bu makale 12 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Sevil Öz

Etiketler
Aşırı kilo
Op. Dr. Sevil Öz
Op. Dr. Sevil Öz
İstanbul - Genel Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube