Granülomatöz mastit

Granülomatöz mastit

Mastit iyi huylu bir meme hastalığıdır. Memenin nedeni bilinmeyen, kronik bir inflamasyonudur. Ancak klinik ve radyolojik olarak meme kanserinden ayırımı zordur. Granülomatöz Mastit tanısında kesinlikle öncelikle kanser ve tüberküloz ayırt edilmelidir. İnflamatuar Meme Kanseri ile karışabilir.
Şu özellikleri vardır:

*Meme derisinde kalınlaşma, kabalaşma

*Kızarıklık ve hassasiyet

*Akıntı yapan açıklıklar

*Memede ve derisinde şişlik ve ödem

*Bazen ele gelen kitle

Çoğu zaman ilk muayenede kolaylıkla meme enfeksiyonu sanılıp ampirik  antibiyotik tedavisi veya abse sanlıp absenin boşaltılması ile tedavi edilmeye çalışılır. Bu ilk tedavilerle iyileşmemesi durumunda mutlaka biopsi  alınması gereklidir.

Granülomatöz mastit tanısı,karışabileceği bazı hastalıkların ekarte edilmesi  ile konur. Bunlar tüberküloz, mantar enfeksiyonları, sarkoidoz ve yabancı cisimlerdir. Tüberküloz mastit mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Biopside tipik olarak granülomlar ve bakteriler olmadan lobüllerde inflamatuar hücreler görülür. Bazen bakteriler ikincil olarak olaya karışıp enfeksiyöz mastit ve abse yapabilir.

Diğer ekarte edilmesi gereken bir durum ise inflamatuar meme kanseridir. Deriyi de içeren meme biopsisi ayrım yapılmalıdır. Tedavisi ilaç tedavisidir. Nadiren cerrahi tedavi gerekir.

Uzun sürebilen, dikkatli, tecrübeli bir takip ve tedavi süreci gerekli olabilir. Hasta ve hekimin uyumu ve  birbirini anlaması çok önenmlidir.

Bu makale 13 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Gökhan Ateş

Op. Dr. Gökhan Ateş, 1977 yılında Ankara'da doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Samsun On Dokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni başarıyla tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, Erzurum Atatürk Üniversitesi'nde yaparak Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur. 2016 yılında Almanya’da ERCP ve EUS eğitimi almıştır. 2002 - 2006 Yılları arasında Erzurum Horasan Devlet Hastanesi'nde, 2012 - 2013 yılları arasında Konya Hadim Devlet Hastanesi'nde, 2013 - 2015 yılları arasında Ilgın Devlet Hastanesi'nde, 2015 - 2017 yılları arasında Özel Akşehir Parkhayat Hastanesi'nde, 2017-2020 yılları arasında Özel Antalya Anadolu Hastaneleri'nde görev almış olan Op. Dr. Gökhan Ateş, iyi derecede Almanca ve ingilizce bilmektedir. Op. Dr. Gökhan Ateş, mesleki çalışmalarına Özel Antalya Medicalpark Hastane Kompleksi'nde devam etmektedir. ...

Yazarı sosyal medya'da takip edin
instagram
Etiketler
Meme başı akıntısı
Op. Dr. Gökhan Ateş
Op. Dr. Gökhan Ateş
Antalya - Genel Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube