Lipoliz ve liposuction birlikte uygulanan kontur düzeltme ameliyatlarıdır. Kilosu normal olsa bile depolanmış yağlar nedeniyle bölgesel olarak vücudundan hoşnut olmayan, cilt elastikiyeti iyi düzeyde olan kişilere uygulanır. Gıdı, kollar, sırt, bel, karın, basenler ve bacaklar başta olmak üzere ücudun her bölgesine uygulanabilir, fakat bir zayıflama ameliyatı değildir.

Genetik olarak vücudun bazı bölgelerinde diyete dirençli yağ birikintileri bulunur. Bu bölgeler kadınlarda genel olarak basen bölgesi, bel ve diz içleri; erkeklerde ise karın ve bel bölgeleridir. Ne kadar diyet yapılırsa yapılsın bu buna benzer bölgelerdeki fazlalıklarından kurtulamadığını söyleyen kişiler en uygun liposuction hastalarıdır.

Yağ birikintilerinin olduğu bölgelerde bulunan fazla yağ dokusunun farklı yöntemlerle eritilmesi işlemine lipoliz ismi verilmektedir. Lipoliz işlemi konvansiyonel olarak tumescent teknikte mekanik olarak yapılır. Lipoliz işlemi lazer enerjisi kullanılarak yapıldığında lazer lipoliz, ultrason enerjisi kullanılarak yapıldığında ultrasonik lipoliz (VASER) ismini alır. Her üç yöntem de benzer sonuçlar oluşturur. Op. Dr. Güray Yeşiladalı sizin için en uygun tekniğin hangisi olduğunun kararını operasyon öncesinde verecektir.

Hangi teknik ile olursa olsun, lipoliz ile eritilen yağlar liposuction ismi verilen işlem ile küçük kanüller kullanılarak vücut dışına çekilir. Alınan yağlar vücudun başka bir bölgesine nakil edilecekse, yani yağ enjeksiyonu uygulanacaksa liposuction işlemi manual olarak yapılır. Aksi halde vakumlu cihazlar ile fazla yağ dokusu vücuttan uzaklaştırılır.

Lipoliz ve liposuction kol ve bacak estetiği, karın germe ve meme küçültme işlemlerinde tamamlayıcı olarak kullanılabilir. Cilt sarkması olmayan durumlarda kolların ve bacakların inceltilmesi amacıyla oldukça etkili olarak kullanılmaktadır.

Liposuction sonrası alınan yağlar yağ enjeksiyonu ile farklı bölgelerde kullanılacaksa lipoliz amacıyla lazer ve ultrason enerjisi kullanılması uygun değildir. Bu durumda alınan yağlar ne kadar az hasara maruz kalırsa o kadar yüksek oranda verildikleri yerde yaşayacaklarından konvansiyonel liposuction yöntemi en uygun yöntem olacaktır.

Genel ya da lokal anestezi altında 1 cm kesilerde bu işlem için özel olarak üretilmiş cihazlar kullanılarak bölgesel yağ alma işlemi uygulanır. Operasyondan yaklaşık 3 gün sonra normal hayatınıza dönebilirsiniz. Yaklaşık 3 hafta cilt sıkılığının sağlanması amacıyla korse kullanılması gereklidir. Bu korseler normal hayatı kısıtlamayan, günlük kıyafetler ile birlikte rahatlıkla kullanılabilecek elastik mayo tarzı giysilerdir.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!