Verilen kilolar, yapılan doğumlar ve geçen zaman meme dokusunun aşağı doğru sarkmasına ve hacmini kaybetmesine neden olur. Özellikle emzirme sonrası dönemde meme dokusunun giderek küçülmesi ve meme başının aşağı doğru sarkması estetik olarak kötü görünümlü memelerin ortaya çıkmasına sebep olur. Kadının beden algısında çok önemli bir yere sahip olan memelerin kötü görünümü ciddi özgüven eksikliğini beraberinde getirir.

Zamanla hacmini, dolgunluğunu ve dikliğini kaybetmiş memeler başvuran hastalar operasyon öncesi muayenede meme başının seviyesi, cildin kalitesi ve meme dokusunun miktarı açısından dikkatlice değerlendirilir ve uygun meme dikleştirme ya da meme dikleştirme ile birlikte büyütme operasyon tekniklerinden birisinde karar verilir. Verilen bu kararda memelerin yapısı kadar hastanın ameliyat sonrası istekleri de önemli bir yer tutar.

Meme dikleştirme operasyonunda amaç mümkün olan en az iz ile dolgun görünüml küresel şekilli ve dik duran memeler oluşturmaktır. Bu amaçla uygulanan pek çok farklı teknik mevcuttur.

Meme dikleştirme operasyonu sonrasında oldukça iyi iyileşen ve zorlukla farkedilen izler meme başı etrafında, buradan meme altı katlantısına uzanan şekilde olur. Bazı durumlarda meme altında katlantısında ters T harfi şeklinde ekstra bir iz olması gerekebilir. Bu dikiş izleri ameliyattan sonraıki dönemde giderek azalır ve 9 ay – 1 sene içerisinde zorlukla görünür hale gelir.

Meme dikleştirme operasyonu öncesindeki muayenede meme dokusunun yetersiz olduğuna karar verilirse aynı operasyonda hem dikleştirme hem de silikon protezler ile meme büyütme operasyonu uygulanabilir. Bu işlemde ekstra bir iz olmadan daha dolgun memelere sahip olma imkanı sağlanır. Hastanın ihtiyacına uygun büyüklükteki silikon protez göğüs kasları altına ya da kas zarı altına yerleştirilir.

Meme dikleştirme ya da meme dikleştirme ve büyütme operasyonlarından sonra meme hissinde herhangi bir kayıp olmaz. Tekrar bebek emzirmek mümkündür.

Genel anestezi altında uygulanan bu işlem 1 – 2 saat kadar sürer. Aynı gün kısa yürüyüşlere başlanabilir. Operasyon sonrasındaki 2 haftalık dönemde meme dokusunu saran özel iç çamaşırları kullanılır. Hastalar operasyon sonrası yaklaşık 1 hafta içerisinde normal hayatlarına dönebilir.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!