Labioplasti operasyonu kadınlarda vajinanın iki yan tarafında bulunan dudak (labium) lara yapılan estetik ameliyatlardır. Labiumlar kimi kadınlarda doğuştan birbirine eşit büyüklükte olamayabilir. Bazen de zaman içerisinde eşit büyüklükte bile olsa labiumlarda uzama ve aşağı doğru sarkma meydana gelebilir. Birbirine eşit olamayan(asimetrik) veya sarkmış olan labiumlar kadınlar için ciddi bir sorun haline gelebilmektedir. Bu durumda kadın psikolojik olarak da etkilenmekte, kozmetik olarak kötü görünümlü dudaklar sebebiyle kendisini beğenmemekte ve cinsel temasta yeteri kadar zevk alamama durumu ortaya çıkabilmektedir. Labioplasti operasyonu sarkan dokudan veya diğer tarafa göre daha büyük olan dokudan bir kısmının çıkarılarak, normal anatominin kişinin isteği de gözönüne alınarak sağlanması işlemidir. Yani hasta ile hekim operasyon öncesi gerekirse çizimler üzerinden ne istendiği noktasında konsensüs sağlamalı, işlemin nasıl olacağı ve tüm teknik detaylar hasta ile paylaşılmalıdır. Burada en önemli nokta, operasyonun klasik bir cerrahi girişim olmaması ve estetik çizgileri de içinde barındırması gereken kompleks bir girişim olması sebebiyle,hekimin bu noktada sahip olması gereken cerrahi tecrübedir.

Dudaklar Normalden Büyük Olduğunda

Bakterilerin bu noktada daha rahat üreme ve çoğalma fırsatı bulabilmesi sebebiyle genital enfeksiyon riski artar. Bu hastalar sık sık tekrarlayan veya verilen tedavilere yeterli cevap alınamayan enfeksiyondan yakınırlar. Bu durumda akıntı, kötü koku, ilişkide ağrı, yanma hissi, kasık ağrısı gibi şikayetler ortaya çıkar.

Dudakların doğuştan eşit olmaması,büyük olması veya sarkması durumunda kadının bu noktada kendisini kötü hissettiğini görmekteyiz. Bu da bir süre sonra kendini beğenmeme, ilişkiden kaçınma, yetersiz cinsel tatmin ve orgazm güçlüğü gibi durumlara yol açabilir. Kadın özgüvenini kaybedebilir, eşler arasında sorunlar ortaya çıkabilir.

Bekar olmak Labioplasti ameliyatına engel değildir. Kızlık zarına (himen) bir hasar vermez. Erişkin her kadın şikayeti olduğu takdirde, her yaşta bu operasonu yaptırabilir.


İzmir Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!