Gebelikte kaçınılması gereken gıdalar nelerdir?

Gebelikte kaçınılması gereken gıdalar nelerdir?

Gebelikte öncelikle alkoldan kaçının. Hiçbir ilaç vitamin v.b. doktorunuza sormadan almayın. Kafein içeren içecekler çay, kahve, kola tüketmeyin. Fazla miktarda kafein tüketimi düşük riski yaratır.

 Bebeklerde sakatlık ve düşük nedeni olabilecek bir takım parazit hastalıklarından(toksoplasmosis ve listeriozis) korunmak için şunlara dikkat ediniz:

Taze süt, peynir gibi pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri yemeyiniz.

Çiğ yumurta yemeyiniz.

Çiğ et, çiğ balık yemeyiniz.

Çiğ sosis, salam, sucuk yemeyiniz.

Gebelikte balık yemek yararlı olan omega 3 yağ asidi alımı açısından önemlidir. Balıkta protein fazla ve doymuş yağ oranı düşük olduğundan faydalıdır. Ancak bazı balık türlerinde (köpekbalığı, kılıçbalığı, ton balığı gibi derin sularda yaşayan tüm balık tipleri) ağır metaller (civa gibi) çöker ve bebeğin beyin gelişimi hasara uğrar. Haftada bir öğünden fazla balık tüketmeyiniz. Tercihen daha az civa içeren somon, karides, deniz tarağı yiyiniz. 

Bu makale 6 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Prof. Dr. Gamze Sinem ÇAĞLAR, 1992 yılında TED Ankara Kolej'nden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1998 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise 1998-2003 yılları arasında Ankara Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Hastanesi'nde yapmış ve 2003 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmuştur. 2004 yılında Uzman Doktor ve Başasistan olarak Etlik Doğumevi Kadın Hastalıkları Doğum Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, görev alan Prof. Dr. Gamze Sinem ÇAĞLAR, 2005 yılında Almanya Schleswig - Holstein Üniversitesi Lübeck Kampüsü'nde,  Kadın hastalıkları ve Doğum A.B.D’da IVF Laboratuarında Research Fellow olarak çalışmış ve tüp bebek eğitimi almıştır. Bu eğitim, T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından Üremeye Yardımcı Teknikler Sertifikası ile onaylanmıştır. 2015-2016 yılında Valenci ...

Etiketler
Gebelikte doğru beslenme
Prof. Dr. Gamze Sinem Çağlar
Prof. Dr. Gamze Sinem Çağlar
Ankara - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube